GUTY, KOMORNÍ LHOTKA, ŘEKA V lesích nad Komorní Lhotkou nám nad hlavou lítá naštvaný puštík obecný. Je přesvědčený, že jsme mu přišli odloudit samici a přispěchal o ni bojovat. Ta se ozývá kousek opodál.

Českotěšínský ornitolog Daniel Křenek totiž perfektně napodobuje hlas tohoto nočního ptáka. A nejen jeho. Aby nemusel do přírody tahat magnetofon, raději se soví hlasy naučil. Netrápíme rozzlobeného samce dlouho. Dopřejeme mu pocit vítězství nad domnělým sokem a šplháme dál do tmy k letitým porostům.

Sovy potřebují k životu a především k hnízdění lesy starší devadesáti let. Stromy, ve kterých už se tvoří dutiny. „Proto se řídíme porostní mapou Lesů ČR a míříme podle ní pouze tam, kde takové lesy jsou,“ vysvětluje Křenek.

Přírodovědec Daniel Křenek ukazuje na mapě, kde všude už zachytili ornitologové hlasy sov.

Slyšeli jste houkání? Možná to sovy nebyly

Celý víkend 22 ornitologů ze všech koutů kraje od večera do brzkého rána šlapalo po horách v našem regionu a mapovalo sovy, lesní kury a šplhavce. Akce se nazývá Houkání.

Informace o výskytu ptáků jim umožní vytipovat nejcennější porosty, v nichž se pak pokusí dohodnout co možná nejšetrnější hospodaření, aby se opeřencům v Beskydech stále líbilo. Na jejich pomoc se spoléhají všechny beskydské druhy sov v čele s královnou Karpat, uralkou – puštíkem bělavým.

Puštík bělavý.

Takže pokud jste ve větší míře zaregistrovali o víkendu večer a v noci soví zvuky, sovy to být nemusely. Možná se je jen skupiny, roztroušené v lesích na přidělených trasách, snažily vyprovokovat. Většina z nich hlasy těchto lidmi přezdívaných moudrých ptáků umí také.

„Po setmění opanují lesy puštíci obecní společně se sýci rousnými a kulíšky. Kousek od chaty v Řece je hnízdiště výra, který pravidelně houká za setmění i za rozbřesku. Hlavní soví slovo má však puštík bělavý,“ popisuje Křenek a právě v Řece a později i nad Komorní Lhotkou připevňuje na strom diktafon, který bude zvuky přes noc nahrávat.

Dodává, že obal na zařízení, vypadající jako velká kukla, vymyslel jeho polský kolega. „Je perfektní. Netlumí zvuk a přitom chrání stroj před vlhkem,“ pochvaluje si ornitolog, který se druhý den pro diktafony vrátí.

Chcete se dozvědět, kolik sov se napočítalo, jaké kuriózní zážitky mají ornitologové ze svých nočních toulek za opeřenci nebo jak si puštíci bělaví poradili, aby nevyhynuli? Pokračování akce Houkání – rozhovor s Danielem Křenkem – přineseme v týdnu.

Pokud by někoho zajímaly hlasy sov, najde je zde

Jana

Foto sov: pixabay.com

Komentáře