HRČAVA Rutinní zásah posádky zdravotnické záchranné služby dnes nečekaně zkomplikovalo počasí. Záchranáři se k pacientovi dostali až za dvě a půl hodiny od nahlášení události.
Informaci o muži zraněném poblíž osady Trojmezí dostali záchranáři před šestou hodinou. Když tým rychlé zdravotnické pomoci z třineckého stanoviště zamířil ke zraněnému pacientovi, ještě netušil, že se jeho zásah nezvykle protáhne.
Šedesátiletý muž se vydal pěšky do práce, když za osadou Trojmezí, směrem k hranici s Polskem, šlápl do díry na cestě, upadl a poranil si dolní končetinu tak nešťastně, že nemohl dále pokračovat v chůzi.
„Jízda přivolané posádky probíhala standardně až k odbočce na silnici vedoucí do horské obce Hrčava. Ta již byla notně namrzlá a řidič speciálu ZZS musel dále pokračovat velmi opatrně. Následně bylo nutno použít sněhové řetězy, které týmu pomohly přiblížit se o dalších několik kilometrů blíže k pacientovi, jež se nacházel prakticky na nejzazším místě Moravskoslezského kraje,“ popisuje událost Lukáš Humpl, tiskový mluvčí záchranářů.
Tým záchranářů projel vesnici, dál již však nemohl pro souvislou ledovku po zcela neošetřené silnici a za tmy jet dále ani s maximální opatrností. „Řidič vozidla ZZS proto rozhodl, že v jízdě nelze bezpečně pokračovat a posádka musela řešit problém, jak dosáhne zraněného, který se nalézal stále ještě ve vzdálenosti asi dvou kilometrů,“ uvedl Humpl.
Možností bylo využít vrtulník LZS, který však nemohl pro neletové meteorologické podmínky zasáhnout. O spolupráci byli proto požádáni hasiči, kteří přijeli terénním vozidlem. „Mezitím posádka ZZS došla k pacientovi pěšky, aby jej mohla co nejdříve ošetřit. Přes veškerou snahu zasahujících se záchranáři ke zraněnému dostali až za dvě a půl hodiny od nahlášení události. Pacientovi na místě naštěstí poskytoval pomoc jeden z místních obyvatel, který se pomocí přinesených dek a bund postaral o alespoň základní tepelný komfort zraněného,“ vysvětlil Humpl.
Záchranáři pomocí vakuové dlahy ošetřili zraněnou končetinu, provedli další potřebná opatření a terénním vozidlem hasičů muže přepravili k záchranářskému speciálu. Další transport i průběh zásahu již probíhal standardním způsobem. Rozmar počasí výrazně prodloužil celkový čas zásahu, který pro posádku skončil až po 3,5 hodinách od převzetí výzvy, kdy byl zraněný předán zdravotníkům v třinecké nemocnici.