„Žabka“ bude na 40. Bale Gorolskim s nohama na stole

MOSTY U JABLUNKOVA „Víte, já už bývám na Bale Gorolskim jen s nohama na stole. Pouštím si ho doma na youtube,“ říká šestasedmdesátiletá Marta Gelnarová, jedna ze čtyř známých sester Žabkových, která před čtyřiceti lety stála s manželem na startu této přehlídky lidových kapel a folklórních souborů.

Vzpomínek má plno a jsou neopakovatelné. „Tehdy v začátcích přišel Andrzej Niedoba s novou koncepcí bálu. Manžel Jaromír, který byl vystudovaný etnograf a folklorista a zároveň skvělý zpěvák a tanečník, mu s tím koncepčně a svými zkušenostmi pomáhal,“ zmiňuje pamětnice.

Dodává, že si tam v podstatě začali vychovávat obecenstvo. Jelikož na přehlídku se může přijít podívat kdokoli, bývalo a bývá mezi diváky vždy plno dětí. Akce se stala natolik populární, že se na ni začali sjíždět novináři i z jiných regionů a pro soubory byla čest na ní vystupovat.

„Náš syn s námi jezdil do Mostů od malička. Neustále ho vidím, jak tam pak spával na dvou židlích přikrytý gorolskim kloboukem. Smůla byla, když povyrostl a židle přestaly stačit. To jsme ho pokaždé z vlaku podali rodičům v Návsí,“ vykládá Gelnarová.

Bálů s manželem protancovala spoustu. Když v roce 1990 zemřel, sama už se do Mostů vypravila jen párkrát.

Sestry Žabkovy.

„Moc se mi líbilo, že na gorolskim plese se nepilo nic jiného než miodula. Díky tomu, že se alkohol nemíchal, se nikdo neopil, nikdo nebyl vulgární, nikdo se nepral, nevyskakoval. A taky se podávala tradiční jídla. Kapusta, jelita, placky a tombola v lidovém tónu, prostě pohoda a krása v jednoduchosti, v tom je kouzlo tohoto balu,“ uvádí Marta.

Dále popisuje, že na prvním plese vyhrála malého vyřezávaného gorolíčka od Pavla Kufy z Mostů. Tak ji nadchnul, že má teď od něj figurek doma všude plno.

„Poradila jsem mu, aby začal na své řezby velké či malé dávat signaturu, rok, kdy ji zhotovil a číslo, aby v tom měl přehled a druzí to třeba nemohli vydávat za svoje dílo. Poslechl mě. Podívejte se,“ ukazuje žena na jedné ze sošek.

Většího pamětníka neznám

Andrzej Niedoba k tomu doplňuje, že jeho setkání s Gelnarovými se přerodilo v přátelství.

„Pořídili jsme díky Jaromírovi spoustu nahrávek a bylo nám ctí mu pak zahrát poslední notu u jeho hrobu. Syn Martin Gelnar je skvělý cimbálista v souboru Friš. S cimbálovkou nevynechá žádný bál, a jelikož sem jezdí od plenek, tak většího pamětníka neznám,“ poznamená Niedoba.

Kam se člověk u Marty Gelnarové podívá, tam spatří něco z Gorolie. V ruce drží kalendář Antoni Szpyrce a stěny zdobí jeho obrázky.

Na závěr ještě podotkne, že Bal Gorolski, kam se chodí pouze v kroji, podpořil v lidech vztah k tradičnímu oděvu.

„Ze začátku si kroje brali z půjčoven, dnes mají skoro všichni svoje. Šest set lidí a všichni krojovaní, to je dílo vytvořené bálem,“ říká Andrzej.

Jana

Komentáře