KOŠAŘISKA Důležitým nositelem historicko-kulturního dědictví regionu jsou mimo jiné místní tradiční řemesla. Titul Mistr rukodělné výroby každoročně Moravskoslezský kraj uděluje osobnostem, které tato rukodělná řemesla udržují, kvalifikovaně je prezentují veřejnosti nebo dokonce předávají dalším generacím. Letošním držitelem titulu je Lenka Koždoňová z Košařisk, která z ovčí vlny vyrábí tradiční gorolské krojové součástky.

„Díky nadšencům, kteří se intenzivně věnují starobylým řemeslům a rukodělným technikám, se můžeme takřka dotknout minulosti a života našich předků. Tito lidé jsou pro zachování místních tradic nesmírně důležití, proto Moravskoslezský kraj uděluje titul Mistr rukodělné výroby. Díky Lence Koždoňové víme, jak vypadala výroba gorolských hrubých ponožek nazývaných kopyce nebo třeba notkonči, což je šňůra, která je součástí krojové obuvi. Jsem rád, že se mezi námi stále najdou lidé, kterým není lhostejná naše minulost, a kteří s ochotou a nadšením místní tradice uchovávají. Jejich práci pak mohou využívat například muzea nebo folklórní soubory,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který titul paní Lance Koždoňové osobně předal.

V minulých letech titul Mistr tradiční rukodělné výroby obdržel například umělecký kovář Zbyněk Pechál, který se zabývá tepáním v mědi. Nositeli titulu jsou i řezbář Pavel Kufa z Těšínska nebo Richard Mlýnek, který se věnuje sanacím historických střech, podílel se například na opravě střechy chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Pekařka Milada Pohanková pak byla oceněna za tradiční svatební koláče, takzvané hnětky.

„Kromě rukodělných řemeslných technik jsou pro uchovávání naší minulosti důležité také památky tradičního lidového stavitelství, umělecké soubory oživující lidovou kulturu, kronikáři obcí nebo sbírky artefaktů lidové kultury. A důležité jsou i akce, které jsou lidové kultuře věnované. Letos jsme titul udělili v rámci akce Za tradiční rukodělnou výrobou zaměřené na výrobu lidového textilu. Návštěvníci mohli poznat kromě práce naší oceněné i techniky jemné paličkované krajky, vyšívání krojů, vrapování sukní nebo pikýrování klop. Jsem rád, že se podobné akce v našem regionu stále konají, jejich organizátorům určitě patří poděkování,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Komentáře