TŘINEC Večerníčky naživo pod širým nebem, které o prázdninách organizuje již osmou sezonu třinecká knihovna, se těší velkému zájmu. Každé úterý se na velké křižovatce v třineckém lesoparku schází knihoherci a kamarádi knihovny, aby dětem přečetli a zahráli podle knížky pohádku.
Jak vznikl tento nápad?
„Knihovna v Rožnově pod Radhoštěm pořádá Večerníčky na kamenech, kdy během jednoho prázdninového týdne, se každý večer hraje jiná pohádky v podání jiného divadelního souboru. My jsme se inspirovali názvem a přidali slovo „naživo“, protože hrajeme my knihovníci a hrajeme pokaždé jinou pohádku. Z toho všeho vznikly naše Večerníčky naživo – čtené/hrané/hravé pohádky podle knih,“ prozradila nám pracovnice knihovny Marika Zadembská.
Prostřednictvím scénického čtení knihovníci/knihoherci představí rodinám každé úterý v lesoparku zajímavou knihu pro děti.
„Troufám si říci, že s takovým projektem jsme u nás v republice ojedinělí. Právě proto, že hrají sami knihovníci a chodí takové množství diváků,“ dodala Zadembská.
Do lesoparku každé úterý přichází stále víc rodin s dětmi, mnohdy přijíždějí i z jiných obcí. V úterý pohádku v přírodě přišlo zhlédnout kolem 350 diváků
„Hlavním motivem celých večerníčků je právě KNIHA, naším cílem je představit rodičům a ukázat dětem zajímavé knihy. Občas i velice dobrá kniha může ležet zastrčená někde v polici a na první pohled dítě nezaujme. Máme ověřeno, že knihy, které čteme, se pak mnohem více půjčují domů,“ doplnila Zadembská.
Pro letošní sérii Večerníčků naživo si knihovna připravila pro děti jako dárek speciální hrací kartu. Po každém Večerníčku naživo děti dostanou samolepku s úkolem jako vzpomínku na odehranou pohádku, kterou si přilepí do příslušného okénka na hrací kartě.
Toto úterý se hrála pohádka od Marcina Mortka, která nám přiblížila dobrodružství Vikinga Tappiho.
„Je fajn, že díky knihovně můžeme takto trávit společně s dětmi čas venku a s knihou,“ chválili iniciativu knihovny rodiče.