REGION V rámci pilotního projektu Moravskoslezského kraje v deseti vybraných vlacích je aplikována nová hygienická nanotechnologie TiZonic, která s okamžitou účinností minimálně po dobu tří let by měla eliminovat rizika přenosu infekčních nákaz.
Pilotní projekt, na kterém se podílí Moravskoslezský kraj, společnost NanoZone, České dráhy a Zdravotní ústav Ostrava začal 1. dubna. Cílem projektu je najít odpověď na otázku, zda speciální nanonástřiky budou fungovat ve vlacích stejně dobře jako v nemocnicích nebo sanitních vozech.
– V dopravních prostředcích dochází k velké kumulaci a pohybu lidí, takže riziko kontaminace povrchů nebezpečnými viry nebo bakteriemi je tu obrovské. Čím kvalitnější a účinnější dezinfekce se použije, tím lépe. Pandemie nového koronaviru v podstatě urychlila spuštění tohoto projektu – uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. A dodal:Touto technologií bude ošetřeno 10 vlakových souprav v regionu, které jsme vytipovali společně s Českými drahami. Zdravotní ústav Ostrava pak bude v pravidelných intervalech v průběhu jednoho roku v soupravách sbírat a vyhodnocovat vzorky a porovná je se vzorky odebranými ve vlacích, které byly dezinfikovány běžnými metodami.
Celkové náklady projektu, který financuje MSK, se budou pohybovat okolo 2 milionů korun. První nanonástřik byl aplikován do soupravy CityElefant 471 v Bohumíně. Do pilotního projektu bylo vybráno osm jednotek CityElefant 471 a dvě jednotky RegioPartner. Nutno dodat, že v interiéru vlaku je nástřik neviditelný.
Foto: TZ