ČR/REGION Kvůli nařízení vlády všechny podniky, které zaměstnávají 50 a více zaměstnanců musí provádět povinné plošné testování na Covid-19. Pro firmy to znamená nejen logisticky náročnou operaci, ale také dosti drahou aktivitu. Přestože stát bude na každý antigenní test přispívat 60 korunami, například pro Třinecké železárny to znamená výdaj zhruba jednoho milionu korun měsíčně.
Plošné testování v Třineckých železárnách, které zaměstnávají 7 tisíc lidí, začalo právě dnes. – S ohledem na počet zaměstnanců jdeme cestou samotestovacích sad, které budeme rozdávat na pracovištích a ve vyhrazených pravidelně dezinfikovaných větraných místnostech testovat. Zaškolili jsme pracovníky prostřednictvím instruktážního videa výrobce, aby testy byly provedeny správně. Jednotliví zaměstnanci se budou řídit jednak instruktážním videem výrobce, jednak chystáme vlastní s odborníky z praxe – uvedla tisková mluvčí TŽ Petra Jurásková. Prozatím se ve werku používají testy na výtěr vzorku z nosní dutiny, ale železárny se snaží získat také méně invazivní testy ze slin.
Ve chvíli, kdy vláda uložila firmám povinnost testovat, ceny antigenních testů šly prudce nahoru a v některých místech dokonce chybí. Zeptali jsme se tedy, zda železárny mají testů dostatek a o jakých výdajích mluvíme. – Testy jsme objednali u dodavatelů hned, jak vláda o povinném testování ve firmách začala mluvit, takže jich opravdu máme dostatek a naši zaměstnanci se budou moci testovat jednou za sedm dní. Pokud se jedná o náklady, jelikož příspěvek státu celé náklady nepokryje, měsíčně nás bude stát testování odhadem asi jeden milion korun – sdělila Jurásková.
Třinecké železárny samozřejmě nejsou jedinou firmou v regionu, ve které plošné testování zaměstnanců probíhá. Do testování na Covid-19 se zapojila například i Skupina SMOLO, která začala testovat už minulý týden, kdy vyšetřením prošla většina zaměstnanců na Třinecku. – Byli to především popeláři, řidiči, cestáři, dělníci z třídících linek nebo obsluha sběrných dvorů. V úterý projdou testováním stavaři v sesterské Beskydské stavební, zbývající část zaměstnanců odpadové firmy bude testována ve středu – uvedla mluvčí skupiny Dorota Havlíková. Zároveň dodala, že pro firmu není jednoduché zajistit tolik testů nebo testovacích kapacit. – Nakonec nám vyšel vstříc mobilní zdravotnický tým MUDr. Marcely Turoňové, její třinecká ordinace ORL má statut testovacího místa. V pátek test podstoupilo více než 120 zaměstnanců a pozitivní výsledek byl naštěstí jen u jednoho řidiče. Ten byl okamžitě odeslán do nemocnice na další vyšetření. Výsledky ještě neznáme – sdělila mluvčí.
Popeláři jsou vedle zdravotníků, hasičů a dalších důležitých profesí také pracovníky v první linii. Jsou v častém kontaktu s jinými lidmi a manipulují s odpadem, který by mohl být zdrojem nákazy.
Foto: DH