BYSTŘICE V bystřickém MUZ-ICu se koncem dubna promítal film Ostatni Górale. Po projekci se uskutečnila beseda s režisérem dokumentu Filipem Luftem.
Film představuje portréty čtyř polských horalů. Hlavní hrdinové dokumentu vykonávají různá povolání, kterým se živili jejich předci, a které se dědí z generace na generaci. Charakter lidí je utvářen v konfrontaci s přírodou – nepřístupnými horami, změnami počasí, zvířaty.
Po projekci se uskutečnila beseda s režisérem filmu Filipem Luftem.
Proč jste se rozhodl natáčet takový dokument nebo to bylo o propagaci regionu?
Opravdu jsme nechtěli propagovat žádný región. Chtěli jsme natočit velmi atraktivní film o nějaké hezké části světa. Vůbec jsme za začátku nemysleli, že bychom točili v Polsku. Mysleli jsme například o Sibiři. Nakonec jsme si řekli, že Polsko má co nabídnout. Rozhodli jsme se, že ho natočíme na Podhalu. Teď vím, že to byla trefa do černého.
Jak jste vybírali hrdiny, byl s tím problém?
Abych vám řekl pravdu, nebyl to velký problém. Dostali jsme na jednoho kontakt, ten nám navrhl dalšího a dalšího, a tak v malém okamžiku bylo jasno, o kom dokument bude. Točili jsme ho asi 30 dnů a musím říct, že jsme prožili velmi krásné, ale i nebezpečné okamžiky. Zjistil jsem, že některé výroky hrdinů mají hluboké myšlenky.
Nepřemýšleli jste, že byste natočili něco podobného s Góralkami?
Už se nás na to ptalo hodně lidí, přemýšleli jsme o tom, ale není to jednoduché. Ženy mužům pomáhají ve všem, stojí jim po boku, ale přece jenom v dokumentu jsou představeny typicky mužské činnosti. Vystupuje tam baca Jarek a mladší juhas Pietrek, kteří se starají o velké stádo ovcí. Na první pohled to vypadá jako klidné povolání, ale kolem je pořád cítit napětí, hlavně v noci, protože kolem stáda krouží vlci, kteří kdykoliv můžou stádo napadnout. Dřevorubci – Staszek a jeho syn, pracují v nepřístupných částech hor, kde se nedostane žádný moderní stroj, dřevo stahují jenom pomocí koně. Dalším hrdinou je hudebník a konstruktér nástrojů Piotr, který chce na svatbě své dcery zahrát na nových, speciálně pro tuto příležitost vyrobených, dudách. Posledním hrdinou je Jan, který umí, jako jeden z mála, vyrobit dřevěné kolo ke kočárům. Možná se k tématu vrátíme, ale není jednochuné najít tolik ženských povolání, které jsou tak akční.
Dokument získal řadu ocenění:
– cenu Drewnianej Góry (Dřevěné hory/ na 14. setkáních s horalským filmem v Zakopanem (Spotkania z Filmem Górskim)
– cenu Złotej Kozicy (Zlatého kamzíka) na Horském festivalu Adrenalinium v Žyvcu