REGION „Opravdu mě to velmi, velmi mrzí, že jste se připravila o tak úžasnou slevu,“ slyšela jsem v telefonu od operátorky mého dodavatele plynu.
Ta věta by se dala přeložit takto: „Tak to jsi mě babo pěkně naštvala, že kvůli tobě nedostanu bonus nebo provizi.“ Záleží, jak tomu která firma říká.
Přitom ten hovor začal jejím nadšeným hlasem. „Mám pro vás skvělou zprávu. Deset procent slevu na plyn, ušetříte na topení,“ hlásila. Asi zvyklá, že každý hned radostí spadne ze židle, moje otázka, co to obnáší, ji zaskočí.
„No, můžete si vybrat, buď slevu na půl roku nebo na rok,“ odvětí. Opět vyzvídám: „A dál?“ „U půlroční slevy s námi podepíšete smlouvu na tři roky, u roční na pět let,“ souká ze sebe. Nic není jen tak.
Chci vědět, kolik ušetřím. Člověk sebou běžně nenosí v kabelce roční vyúčtování plynu. „Když mi to teď odsouhlasíte, pošleme vám to všechno poštou a tam si to přečtete,“ tvrdí. Jelikož se takovým způsobem souhlasu nedočká, prosí mě o strpení, jde se někam zeptat.
„Budete mít megawatthodinu o 20 korun levnější. Loni jste měla spotřebu 14 megawatthodin,“ říká posléze.
„Mám se upisovat na 5 let kvůli 280 korunám? Ani náhodou.“ Něco zakoktá a jde se zase zeptat. Pak mi vysvětlí, že se to počítá jinak a že ušetřím za rok asi 1400 korun. „Pět let je moc, tři roky by ještě šly, čili za ně budu mít na půl roku plyn levnější zhruba o 700 stovek?“ dotazuji se znova.
„No, záleží, kolik ho spotřebujete,“ zní odpověď. Žádám tedy operátorku, ať zavolá za dvě hodiny, že se doma podívám, kolik mám natočené na plynoměru, a pak se rozhodnu. „Ne, ne paní, to je sleva na budoucí spotřebu,“ špitne hlas v telefonu. „Od dubna do září,“ dozvídám se. A jsme zpět u 280 korun, možná ani ne.
Dodavatel energií asi došel k závěru, že se lidé doma opalují na plynu a grilují maso na plamínku od kotle.
Jana