MOSTY U JABLUNKOVA V pátek 13. května Kasowy se do posledního místa zaplnil bývalými i současnými členy klubu SKI MOSTY, který svou historii začal psát před dvaceti léty. Za dobu své existence klubem prošlo víc jak sto lyžařů, klub získal bezpočet skvělých výsledků nejen v Čechách, ale i na  mezinárodní úrovni.

U zrodu SKI MOSTY stal Alois Martynek a Stanislav Czudek. Prvním areálem, kde klub mohl trénovat, byla Velká Rača na Slovensku.

„Nabídli nám skvělé podmínky na trénování, koupili jsme tyče, vrtačku a začali s tréninkem. Postupně se k nám přidávali další lyžaři. Prvním trenérem zůstal Jan Jadamus. Klub jsme nazvali Ski Beskyd Velká Rača, prvním předsedou se stal Marian Branny,“ ve zkratce nastínil vznik klubu Alois Martynek.

Nesporným kladem nově vzniklého oddílu bylo nadšení, se kterým se lyžařský klub pustil do realizace nové tréninkové koncepce, na podzim se pětkrát vyjíždělo za sněhem na soustředění do Alp. V zimě se trénovalo nejméně pětkrát týdně. Záhy se dostavily výsledky, mladí lyžaři se dostali do čela republikových závodů.

V roce 2003 klub otevřel přípravku, dalším trenérem se stal Mariusz Lipa, pak do klubu přišel Tomasz Martynek.

V roce 2008 došlo k fúzi běžeckého oddílu SKI MOSTY se sjezdařským Ski Beskyd Velká Rača. Předsedou se stal Stanisław Czudek. Přípravku a předžáky trénoval Mariusz Lipa, kterého o rok později vystřídal Ryszard Staszowski, žáky Tomasz Martynek, juniory Jan Jadamus. Za zmínku určitě stojí, že v té době v klubu trénovala současná reprezentantka Gabriela Capová.

Přípravka a předžáci ovládli Madeja cup – což je série dvanácti závodů v rámci celých Morav a Slezska. Klub konkuroval takovým lyžařským klubům, jako SKI Bílá. Povedlo se jednou celkově v hodnocení klubů získat druhé místo (2012), dvakrát třetí (2011, 2014 – 3. místo).

Úspěchů klub dosahoval i na poli mezinárodním. Jiří Hrušovský vyhrál finále Slovenského poháru společně s Agatou Staszowskou, ta dvakrát po sobě vyhrála i Finále polských alpských lig. Svou stopu zanechala i na prestižním závodě O goralský klobúčik, který se koná ve slovenské Spálené, je považován za neoficiální mistroství střední Evropy, sjíždějí se tam lyžaři ze Slovenska, Čech, Polska, Litvy, Ukrajiny.

„Klub SKI MOSTY měl nejlepší fanklub, řehtačky, zvony, vlajky byly povinnou výbavou rodičů malých lyžařů. Pověstné 3…2…1…SKI MOSTY se snažily napodobit další kluby, ale ten náš byl prostě nejlepší,“ pokračoval Martynek.

V Mostech klub zorganizoval v roce 2011 Mistroství Česko-Slovenska nejmladších lyžařů. Do mosteckého areálu se sjeli nejlepší nejmladší lyžaři od Krkonoš, přes Slovensko a Polsko. SKI MOSTY byl pojem, který vzbuzoval respekt v jiných klubech na Slovensku, Polsku, v Čechách.

Každoročně klub pořádá veřejné závody Silvestrovský pohár, prestižní záležitosti je organizace Madeja cupu, což je serie závodů pro přípravku a předžáky pro Moravu a Slezsko.

Organizoval se paralelní slalom, duatlon, Beskydský pohár.

V roce 2010 se předsedou stal Alois Martynek, který svou funkci plnil do roku 2017, pak předsedou zůstal Eduard Kukuczka. Pomocným trenérem se stal Antonín Kluz, pak ho vystřídal Jakub Zogata, oba jsou odchovanci SKI MOSTY.

V dnešní době žáky trénuje Jan Jadamus, přípravku vede Jakub Zogata, pomocným trenérem je Agata Staszowska, radou a pomocí slouží Ryszard Staszowski.

Na setkání po dvaceti letech se poděkovalo bývalým i současným trenérům, předsedům, nejlepším závodníkům.

Titul čestného a doživotního předsedy klubu SKI MOSTY byl udělen Aloisu Martynkovi, který neúnavně, vždy se energií, obrovským nasazením a chutí pomáhá při chodu klubu, při organizaci všech závodů.

„Když je Lojza velitelem trati na závodech, vím, že vše proběhne hladce a bez zádrhelů, je to taková jistota,“ řekla Renata Staszowska, která v klubu plní administrativní funkci. Tuto funkci do roku 2017 plnila Vanda Martynková.

Velkým přínosem pro SKI MOSTY je organizace Zdokonalovacích kursů (od roku 2008), které se těší obrovské popularitě. Iniciátorem a hnacím motorem je Dorota Harvanová (Martynková) spolu se svým manželem Petrem Harvanem. Z kursu pak někteří nadšenci přecházejí do klubu.

„O zdokonalovací kurs je vždy obrovský zájem, ani nestihnu poslat emaily a už mám plno. Je mi líto, že nemůžu vyhovět všem zájemcům,“ řekla Harvanová (Martynková).

Po prezentaci a poděkování přišla na řadu volná zábava, kdy se vzpomínalo na dávné skvělé časy a hovořilo také o tom, co přinese budoucnost.

„Bylo to skvělé setkání, prožili jsme v klubu nádherné období, byla to dřina, ale stála za to. I když už jsme většinou založili rodiny, máme vlastní děti, jsme neustále v kontaktu. Jsem šťastný, že jsem mohl v klubu trénovat, do života mi to dalo hodně. Naučil jsem se organizovat čas, musel jsem skloubit tréninky se školou. Naučilo mne to zodpovědnosti, ale i pokoře, když výsledky nebyly takové, jaké jsem si přál. Musel jsem pokorně sklopit hlavu a trénovat ještě víc,“ vzpomínal jeden z prvních členů klubu SKI MOSTY.

Stejný názor měli i další účastníci Setkání po dvaceti letech.

„Bylo to nejkrásnější období, kdy Štěpánka lyžovala a závodila. Někdy toho bylo příliš moc, nestíhali jsme, ale nelituji ani času ani peněz. Poznali jsme skvělé lidi, život jsme prožili trochu jinak. Dětem to do života hodně dalo. Ráda na to vzpomínám a děkuji organizátorům, že dnešní akci zorganizovali,“ vzpomínala Marie Byrtusová.

Členkou klubu byla i Ewa Farna, která si ve svém nabitém programu udělala čas a do Mostů na setkání přijela.

Klub za dobu své existence získal nespočet titulů Mistrů Morav, Čech.

„O budoucnost klubu nemám obavy, máme poměrně širokou členskou základnu, rodiče jsou akční,“ zakončil Martynek.

Nejúspěšnější členové:

Magdalena Martynek (Klimek)

Byla členkou reprezentace od mladších žáků až po juniory. Jako reprezentantka ČR se účastnila Mistrovství světa juniorů ve Španělsku, Evropského poháru v Jasné. Získala tituly Mistryně České republiky, několik pódiových umístění na FIS závodech

Agata Staszowska

V přípravce a předžácích patřila k těm nejlepším. Pětkrát za sebou se stala absolutní vítězkou Madeja cupu, což je série dvanácti závodů v rámci celé Moravy a Slezska, ve kterých většinou obsazovala první místa.

V roce 2009 vyhrála prestižní mezinárodní závod O gorolský klobúčik. Vyhrála finále Slovenského poháru, stejně tak s přehledem vyhrála Finále polských alpských lig.

V žácích opět patřila k republikové špičce. Stala se Vicemystryní ČR ve slalomu, byla několikanásobnou přebornicí Moravy a Slezska. Českou republiku reprezentovala na Skiinterkritérium (mezinárodní závod v žácích) na Slovensku.

V kategorii juniorů – získala v celkovém hodnocení 3. místo v Českém poháru v sezóně 2019/2020, vyjela si 3. místo na juniorském Mistrovství republiky na Bílé. Vždy se jí povedlo skloubit studium se sportem. Po maturitě v loňském roce se rozhodla pro studium na právnické fakultě v Brně. Tato fakulta neumožňuje individuální plán, proto s aktivním lyžováním skončila. Pokračuje v něm jako trenérka nejmladších závodníků SKI MOSTY.

Michał Staszowski

Nejlepších výsledků získal v kategorii dospělých. Zanechal obrovskou lyžařskou stopu na Jablunkovsku, Třinecku. Patří k nejlepším alpským lyžařům u nás.

„Ve své sportovní kariéře jsem získal víc, než jsem si, jako malý kluk vysnil. Po dobu čtyř let jsem byl v reprezentaci. Zůčastnil jsem se Mistrovství světa v roce 2019 ve švédském Are (49. místo), nominoval jsem se na Univerziádu do Krasnojarsku (slalom 11. místo, kombinace 16. místo), na Mistrovství ČR jsem si ve slalomu dojel pro 3. místo. V závodech Fis jsem 14 x získal 1. místo, 10 x 2. místo, 5 x 3. místo). 4x jsem získal titul Akademický mistr České republiky. Jak se říká – vše jednou začíná, jednou končí. Toto rozhodnutí nebylo úplně lehké. V neděli 13. února jsem se postavil na start svého posledního závodu, který se konal na Bílé. Třešničkou na dortu bylo vítězství na závodech, získal jsem titul Akademické Mistra ČR a nejlepší FIS-body. Můžu tedy říct, končím opravdu na vrcholu mé sportovní kariéry,“ shrnul svou bohatou kariéru Michal Staszowski.