REGION Fotky nejsou z Demänovské ledové jeskyně na Slovensku, ale z Gorolie. Asi málokdo tuší, že i tady skála ukrývá malý přírodní zázrak. Krápníkovou ledovou jeskyni. Čím více mrzne, tím je krásnější.

Upozornil na ni předseda České společnosti ochrany přírody Radhošť Michal Šulgan. „Hleděl jsem užasle na ledové stalaktity a na stalagmity se stalagnáty propojené v jeden kus. Připadal jsem si jako v ledovém království, jako v Moravském krasu. Takový úkaz bych v Beskydech nečekal,“ říká Šulgan s tím, že neví, kdo jeskyni v Dolní Lomné objevil. Informace o ní se k němu dostala náhodou.

Šulgan dodává, že díky prasklinám mezi pískovci protéká voda, která pak kape ze stropu malé jeskyně a při teplotách hluboko pod nulou rychle zamrzá. „Každou kapkou na dno se výzdoba zvětšuje. Na některých tvarech – závojích – se podílí i vítr,“ vysvětluje ochránce přírody. Když mrazy pominou, jeskyně se změní na ničím neobvyklé chladné místo a úkryt pro drobný hmyz, obojživelníky a netopýry.

Šulgan je přesvědčený, že o úkazu u řeky Lomňanky ví z obyvatel Dolní Lomné asi málokdo. V oblasti se pohybuje často, hovoří s lidmi, lesníky a nikdo se mu nikdy ani slůvkem nezmínil.

Nicméně po oteplení mizí i jeskynní výzdoba. Kdo chce po místu pátrat a pokochat se pohledem na krápníky, bude si muset počkat na další zimu a mráz.

Jana

Foto: Jan Kufa Kičeřok

Komentáře