REGION Dokázali byste si tipnout, ke kolika případům vyjížděli loni hasiči v kraji? Mnohé byly bohužel tragické.
Bylo jich téměř 22 tisíc. Z toho mimořádných událostí, jejichž likvidace nesnese žádný odklad, měli na kontě celkem 15 588. V roce 2017 jejich počet stoupl o 3 tisíce.
Z celé republiky mají moravskoslezští hasiči na kontě nejvíc událostí. Polovinu jejich výjezdů tvoří technické havárie (9 789).
Nejvíc je potrápil Herwart
Na loňském nárůstu mimořádných událostí se podepsaly především spadlé a nebezpečné stromy – téměř 2 400, když v předchozích letech jejich počet ani nedosahoval na hranici tisícovky.
„Například během tří dnů u vichřice Herwart na konci října 2017 hasiči vyjížděli ke spadlým a nebezpečným stromům více než 600x, během dalších tří dnů s velmi silnými poryvy větru v polovině prosince 2017 celkem 550x,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.
U havárií častěji než u požárů
Mluvčí doplnil, že od roku 2016 se dá vysledovat, že hasiči vyjíždějí více k dopravním nehodám než k požárům.
Jednotky hasily loni celkem 1 825 požárů s celkovou přímou škodou zhruba 369 milionů korun.
„Ale uchráněné hodnoty na majetku poškozených včasným zásahem hasičských jednotek činí více než dvojnásobnou částku – 885 milionů korun,“ zmínil Kůdela.
Při požárech zahynulo 11 lidí, z toho pět v přímé souvislosti s požárem. Z nich 4 osoby byly ve věku 15-60 let a 1 osoba ve věku nad 60 let.
Mezi neemergentní události (loni celkem 6 293) patří otvírání uzavřených prostor, hlavně vchodových dveří bytů, likvidace bodavého hmyzu, čištění komunikací, protlačování zanesených kanalizací, ořezávání dřevin a další neakutní technické pomoci, včetně asistencí hasičů u sportovních a kulturních událostí.
Kdy byli loni hasiči nejvíc potřeba na Gorolii?
To bohužel asi není třeba připomínat. I pro ně to byla smutná podívaná, když museli hasit gutský kostelík a pomáhat uklízet jeho trosky.
Ještě přidáváme jednu událost, která je v tomto období aktuální. V první třetině loňského roku možná nepřišlo o život deset lidí na Jablunkovsku. Hasiči pomocí speciálního detekčního přístroje včas odhalili únik oxidu uhelnatého v domech.
„V jednom objektu spalo v osudné době sedm lidí, když nás zavolali, abychom prostory proměřili. U jedné ženy se podle záchranářů objevily příznaky mrtvice. Nakonec jsme díky přístroji zjistili, že uvnitř je téměř smrtelná hranice oxidu uhelnatého. Podobná situace nastala zhruba před týdnem a týkala se tří obyvatel. Vesměs se jedná o únik oxidu ve spojení se špatným topením či vadným komínovým tělesem,“ sdělil tehdy velitel jablunkovských hasičů David Sadowski.
Dodal, že oxid uhelnatý se 200 krát lépe váže na červené krvinky než kyslík. K procesu může klidně docházet pomalu. Nikdo doma nic nepozoruje, protože oxid není cítit. A třeba za dvanáct hodin už je pozdě. Pokud se totiž u člověka takto přemění 25 procent krve, otráví se. Přitom stačí si pořídit čidlo na měření oxidu uhelnatého, stojí okolo 400 korun.
Jana
Hasiči pomáhali v našem regionu mj. také v těchto případech:
Senátorovi spadly na dům stromy
Padající stromy uvěznily hasiče
Co dělat, když začne hořet komín
Ranní cesta na Hrčavu jako z hororu