TŘINEC Werk má už nějaký čas neobvyklého zaměstnance. Do práce si chodí bez píchaček, nejraději Jižní branou.
Na dvounohé kolegy si už zvykl a klidně je pozoruje ze dvou metrů. Na kterém provozu a v jaké funkci liška působí, těžko říct. Asi podle nálady.
„Jednou jsme ji viděli, jak běží se slepicí v zubech, možná si někde v železárnách udělala noru a má tam mladé,“ vykládají chlapi, kteří se ji snaží vyfotit. Jelikož se šelma živí mimo jiné myšima a odpadky, může být vlastně železárnám užitečná.
V čínské, japonské, vietnamské a korejské mytologii se objevuje liška jako démonická bytost, která na sebe může brát lidskou podobu, nejčastěji krásné mladé dívky. Takže pánové zbystřete.
Vedení Třineckých železáren o nezvyklém „podnájemníkovi“ ví. Není totiž jediný.
„V samotném areálu hutě je i bobr evropský, malá rybka vranka obecná, která vyhledává nejčistší toky, chráněný ledňáček říční, skorec vodní, potápka malá, volavka popelavá a bílá či kriticky ohrožený morčák velký,“ vypočítává Petra Macková Jurásková, tisková mluvčí železáren.
Dodává, že mezi zvlášť chráněná zvířata a silně ohrožený druh patří i vydra říční. „Zaznamenali jsme ji kolem řeky Olše, protékající železárnami. Kromě toho tady vídáváme i zajíce,“ popsala mluvčí.
Jana, Halina