JABLUNKOV, GOCZAŁKOWICE V sobotu 5. listopadu v lázních Goczałkowice-Zrój převzali Piktorialisté z Jablunkova cenu Semper in altium – cenu Mieczysława Wielomského za vynikající úspěchy v oblasti umělecké fotografie. 

Jiří Jurzykowski a Josef Frydrych cenu převzali z rukou Lucyny Romańské (předsedkyně fotoklubu Przeciw nicości) a Kazimierza Jastrzembského. Předání se konalo v rámci vyhlášení výsledků VII. Fotografické soutěže „Polsko je krásné“ (VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Polska jest piękna”).

„Udělujeme ceny za mimořádné počiny v oblasti umělecké fotografie. Fotografie může být výborná, čehož si také ceníme, ale je to dokument. My hledáme uměleckou fotografii. Umělecká fotografie musí být do jisté míry kreativní tvorbou. Podle našich pravidel nestačí vybrat dobrý úhel pohledu, být na správném místě a fotit, ale umělec má právo do obrazu zasahovat a vytvářet si vlastní vizi. K tomu potřebujete nejen fantazii, technické dovednosti, ale také odvahu,“ řekla Lucyna Romańska, předsedkyně Fotoklubu Proti nicotě.

Proč mít odvahu? Protože tento druh fotografie není příliš populární, málokdo z fotografů jej akceptuje, většina lpí na tradiční fotografii.

„My ale takové umělce hledáme. Sám Mieczysław Wielomski, patron ceny naší soutěže, byl na sklonku života piktorialistou, obdivoval fotografie Jurzykowského a Frydrycha, měl z jejich práce radost a sám by naši volbu přijal. Ve své práci jsou neúnavní. Nejsou to umělci, kteří by udělali jednu sérii fotografií a pořád by vystavovali to samé, ale neustále hledají nové možnosti tvoření, posouvají se kupředu,“ pokračovala Lucyna Romańska.

„Ceny si nesmírně vážíme, protože Mieszyslaw Wielomski byl jedním z nejvíc uznávaných fotografů v Polsku. Před 10 léty oprášil a začal znovu dělat pictoriální fotografii, která zanikla před 100 léty. S nástupem PC jí vdechl další možnosti ztvárnění, a tak dál pokračoval jako moderní piktorialista, který je uznávaný hlavně v Evropě,“ těšili se s ocenění Frydrych s Jurzykowskim.

V Goczałkowicích-Zdroju se konala i wernisáž, Pictorial Foto Beskyd – Jiří Jurzykowski a Josef Frydrych – svá díla vystavují v galerii Weranda.

A co to je vlastně piktoriální fotografie? Piktorialismus je fotografický směr, který se objevil před 1890 rokem. Jeho základy spočívají v malbě a grafice. Charakteristickým znakem piktorialismu bylo zhotovování fotografií procesy jako kyanotypie, platinotypie, diazotypie, brom – olejotisků, gumotisku, uhlotisku, pigmentů atd. Od r. 1900 do r. 1911 se využíval hlavně gumotisk a olejotisk. Začaly se rovněž používat bromostříbrné papíry s vrstvou želatiny.

V současné době vše závisí od fantazie a představ, emocí či nálady autora. Piktoriální fotografie vzešla hlavně z podnětů a děl světových malířských mistrů, ale i z potřeb současné tvorby, což je zpětným odrazem na ně. Je částečně i dílem sociální povahy, vychází hlavně z dokumentů a dané reality, ale nakonec se zobrazí v umění, ne zase v dokument, je to druh autorovy představy odražené ve fotografii buď jednotlivě, nebo v cyklech a seriálech. Dnešní tvorbu vídáme hlavně na bannerech či velkoplošných billboardech.

 

„S chutí jsme si prohlédli díla Jurzykowského a Frydrycha. Oba jsou naprosto výjimeční autoři, umělci! Každý máte svůj styl, který je odlišný, ale náramně se doplňují. Co exponát, to pecka. Přejeme jim, ať je neopouští múza,“ pochválili díla fotografové, kteří na rozdání a následnou vernisáž přijeli do Goczałkowic z Havířova.

 

Komentáře