Parazit, kterého máme na vánoce rádi a navíc i léčí

Zdroj: Wikipedie

REGION v podstatě jde o poloparazita, kterého chce každý na Vánoce doma. Jmelí bílé – „jemioła“ – málokterá rostlina je opředena tolika pověrami a mýty.

U nás má jmelí symbolický význam, zvláště v době Vánoc. Souvisí to nejen s tím, že je stále zelené, ale i způsobem jeho růstu.  Některé listnaté stromy jsou díky němu zelené celoročně. Proč tomu tak je, nikdo přesně neví.

Jmelí roste vysoko ve větvích, z dálky vypadá jako ptačí hnízdo, proto se nesnadno získává. Zcela jistě ho můžeme bez obav využít k našemu prospěchu, protože NENÍ chráněné, jak mnozí neznalí říkají. Používali ho již staří Slované, Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé.

Jmelí má léčí slinivku břišní, cukrovku, vysoký tlak, posiluje srdeční sval, slouží jako podpůrná léčba při rakovině žaludku, epilepsii, ulevuje v přechodu, při pocitech návalu krve do hlavy, strachu, nervozitě a vnitřním nepokoji.

Dále například posiluje obranyschopnost organismu a pozitivně ovlivňuje neplodnost.

Nejlépe z hlohu nebo jabloně

Sbírá se v listopadu až prosinci, nebo v dubnu až květnu. V těchto měsících je nejúčinnější.

Bílé kuličky je třeba odstranit, neboť jsou při vnitřním užití jedovaté a pro léčebné účely nevhodné. Jestliže je však promícháme se sádlem na mast a použijeme na omrzliny, dobře poslouží.

V březnu a dubnu nemá jmelí bobulky, neboť ptáci je v zimě s oblibou sezobávají. Díky tomu máme méně práce.

Semínka jmelí roznášejí nejčastěji trusem drozdovití ptáci, říká se tomu odborně endozoochorie. Právě semínka, které projdou zažívacím traktem ptáku, vykazují největší klíčivost.

Lístky i s měkkými konečky větviček bychom měli ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou. Nejvíce léčivé je jmelí parazitující na hlohu a jabloni, potom na jedli, smrku a borovici; slabší jmelí pochází z rostoucího na akátu, topolu i na jiných dřevin.

Jmelí odřezáváme s celou větví, aby se dál nešířilo. Tím pomůžeme i dřevině.

Jmelím se léčila a stále léčí domácí zvířata, srnky ho s oblibou ožírají z polámaných stromů. Prastará rostlina je opředená tajuplností. Druidové– Drzewidzi ji považovali za posvátnou – všelék, kterým odháněli každé zlo. Měli k němu takovou úctu, že bylo odřezáváno zlatými noži a křiváky za slavných ceremoniálů.

Tinktura ze jmelí bílého: Čerstvou nasekanou drogu (nebo sušenou z lékárny) nasypeme do vhodné nádoby se širším hrdlem a dobrým uzávěrem. Zalijeme ji čistým lihem nebo bezbarvou pálenkou (wódka, żytnio – reżno), aby byla dobře potopená. Necháme ji na tmavém místě vylouhovat 6-8 týdnů, občas protřeseme. Přecedíme, vymačkáme, necháme několik dní usadit a pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Užíváme dlouhodobě 15-20 kapek tinktury, ne více, ve sklenici vody naplněné do poloviny, dvakrát až třikrát denně.

Herbata z jemioły: Připravuje se pouze za studena. Jednu čajovou vrchovatou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody. Ráno čaj jen lehce ohřejeme a scedíme. Je-li potřeba na den větší množství čaje, můžeme ho přechovávat v termosce vypláchnuté vařící vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázní.

Čerstvé listy, větvičky opláchneme, ještě ve vlhkém stavu z nich za pomocí odšťavňovače získáme šťávu.

Co powiedzeć na kóniec …Kómu sie nie lyni, tymu sie w Goroliji aj w zimie zielyni…

Z całego serca wóm życzym mili czytelnicy, coby ty chwalebne Gody, kiere nóm pómału klepióm na dźwiyrze były głównie pełne zgody. Byście wszecy w rodzine byli społu a pieknie se powykłodali, pośpiwali kolyndy, do kościoła na pastorałke se zaszli.

By ście łodewrzili dźwyrze do serca Jezuskowi, na każdym kroku w tym nowym roku byli wiesioli i zdrowi. Słóneczko sie zacznie na nas coroz to bardzi śmioć. Coby sie wszeckim darziło jynym ty dobre nasiónka kolem sebie sioć :,-)

Wszeckigo dobrego błogosławiyństwa Bożego wóm w caluśkim roku życzy.

Zielóny Awatar

Komentáře