HRČAVA Obec je jednou z prvních v regionu, která se pustila do digitalizace kronik. Na všech třech, jedné hasičské a dvou obecních, nyní pracují odborníci. Skenují, fotí, kopírují, upravují.
„Bohužel se v některých obcích kronika ztratila a tomu chceme předejít. Pro jistotu budeme mít digitální zálohu. A nejen to. Postupně umístíme pamětní knihu na internet, aby si v ní mohli lidé číst a byla inspirací pro turisty,“ řekl starosta Petr Staňo.
Kronika se na Hrčavě vede od jejího osamostatnění v roce 1927. Nyní tam však toho pravého nadšeného kronikáře srdcem a duší postrádají.
„Pro to se člověk musí narodit. Teď musíme čerpat ze záznamů a fotografií na obecních stránkách. Ale stejně není nad krásný rukopis a vlastní vklad kronikáře, který se o pamětní knihu stará,“ podotkl Staňo.
Vypadá to, že doba, kdy se budou i kroniky dělat na webu se pomalu blíží. Tak to vidí i vedoucí Viliam Šuňal z občanského sdružení Trianon v Českém Těšíně, které hrčavské pamětní knihy dostalo na starosti.
Pracují na nich dvě handicapované dívky Jana Rybová z Bystřice a Tereza Kawuloková z Třince.
„Hrčava má mnoho nej, a prvenství v digitalizovaných kronikách bude další. Jinak je to krásná práce. My sami se při zpracovávání kronik do elektronické podoby hodně dozvíme a poučíme se. Vždyť jde o obrovský kus historie,“ sdělil Šuňal.
Starosta Staňo ještě zmínil, že v první fázi budou tři kroniky na digitálním nosiči a pak se zřejmě za pomoci studentů umístí na obecní stránky.
Do budoucna počítá i s jejich rozšířením o chystanou knihu o Hrčavě a o vlastní webové stránky milovníka obce Karla Karpeckého.
Jana