TŘINEC Cenu města Třince za celoživotní přínos v oblasti kultury dnes převzal Bronisław Liberda. Kromě toho se dočkal i vyznání starostky. „Já si na pana Liberdu každé ráno vzpomenu,“ řekla Věra Palkovská a upřesnila, že je to vždy, když se podívá na jeho obraz, který visí v její kanceláři.
Cenu si Liberda převzal na vernisáži výstavy, kterou si můžou na chodbě třinecké radnice prohlédnou návštěvníci úřadu.
Životopis umělce, který se narodil v Třinci, uvedla Milada Hejmejová.
Jako ilustrátora ho veřejnost mohla poznávat během řádky let v polských periodikách, vycházejících na území ČR. „Dětské čtenáře těšil svými komiksovými obrázky na stránkách českých časopisů, jako byly Mateřídouška, Ohníček, Čtyřlístek nebo Sluníčko. V letech 1967 až 1989 ilustroval devět knih pro ostravské nakladatelství Profil,“ doplnila Hejmejová.
Liberda byl také členem UVU – Sdružení výtvarných umělců a teoretiků Ostrava. V 1997 roce vydal knížku Szóstka wygrywa. Liberdova tvorba vtiskla podobu také několika sbírkám poezie a knižním publikacím autorů z Těšínska (Renata Putzlacher-Buchtová, Jacek Sikora).
„Animované tvorbě se začal věnovat v roce 1987, kdy během pěti let realizoval sérii večerníčků pro Českou televizi. Jeho Cesta do hlubin kočičí duše byla v roce 1989 oceněna 2. místem na Festivalu animované tvorby v Českých Budějovicích. Ve stejném roce se jako výtvarník podílel na zrodu televizního seriálu večerníčků Jozefína a bratři pro Československou televizi,“ uvedla Hejmejová, která také připomněla výstavy obrazů Liberdy, které se konaly u nás i v zahraničí.