Kvůli včelám musely dvě ženy do nemocnice

Ilustrační foto

REGION V Košařiskách a Bukovci včely pobodaly v sobotu dvě ženy natolik, že obě musely do nemocnice.

Posádky Zdravotnické záchranné služby MSK zasahovaly  7. srpna u pěti pacientů pobodaných hmyzem. Ve třech případech se jednalo o spíše lehký průběh, avšak ke dvěma – v Košařiskách a Bukovci – spolu s pozemní posádkou startoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Před jedenáctou hodinou dopolední byla pobodána asi deseti včelami osmadvacetiletá žena, která se o včelstvo starala. V odpoledních hodinách pak došlo k obdobné události, kdy byla větším množstvím včel napadena třiatřicetiletá žena, a to při kosení trávy – uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

U obou žen došlo k rozvoji závažné reakce s výraznými zdravotními obtížemi. V rámci přednemocniční neodkladné péče jim záchranáři nitrožilně podali potřebné léky a infusní roztoky. Po stabilizaci stavu byly obě pacientky transportovány do zdravotnických zařízení – jedna do FN Ostrava a druhá do třinecké nemocnice.

K pobodání hmyzem vyjížděli moravskoslezští záchranáři od začátku prázdnin v téměř devadesáti případech. Jen u pěti pacientů se však jednalo o život ohrožující událost. Ve většině podobných situací dochází pouze k lokální reakci organismu a postiženého lze dostatečně ošetřit v rámci laické první pomoci, tedy jednoduchými opatřeními a dostupnými léky.

Co dělat při závažné alergické reakci na bodnutí 

Rychlost nástupu i průběh reakce na včelí či vosí bodnutí bývá velice různorodý. Při závažnějším průběhu se objevují otoky obličeje, jazyka, dechové potíže, chrapot při postižení hrtanu, zrychlení pulsu, bledost, pocení, neklid, bolesti hlavy, kolaps. Vystupňované příznaky vedou k poruše vědomí, otokům, dušení, rozvoji šokového stavu, k náhlé zástavě krevního oběhu a dýchání.

Cílem první pomoci je zabránění rozvoje šokového stavu a udržení životních funkcí. Poskytuje ji zpravidla nahodilý účastník reakce, často laik, rodinný příslušník.

• Zklidnění pacienta • Objasnit příčinu a zabránění dalšímu vstupu alergenu (např. odstranění žihadla – nemačkáme, obsahuje zbytky jedu) • Chlazení místa vpichu • Dle možnosti zaškrcení končetiny nad místem vpichu • Poloha vleže, při hrozícím šoku – protišoková poloha • Uvolnit dýchací cesty • Při zástavě dechu a oběhu zahájit neodkladnou resuscitaci • V případě nutnosti ihned zavolat kvalifikovanou lékařskou pomoc

 

Současně s těmito úkony lze u pacienta při vědomí podat antihistaminikum v tabletě či kapkách – v domácích lékárnách bývá běžně dostupný Dithiaden, event. Zyrtec.

Pacienti se známým těžkým průběhem alergické reakce jsou zpravidla vybaveni tzv. protišokovým balíčkem – ten obsahuje návod k použití, adrenalin v laické injekční stříkačce – tzv. autoinjektoru, či léky v tabletách nebo čípcích a jsou včetně nejbližších rodinných příslušníků proškoleni o způsobu aplikace.

Ilustrační foto

Komentáře