Koliba pozvala do Písku etnografa Michaličku. Řeč byla o kopřivě

PÍSEK Kopřiva – plevel, který šatil. Takový název neslo setkání Píseckých s etnografem Václavem Michaličkou z Muzea Novojičínska, které uspořádal spolek Koliba.

Se zajímavým nápadem – uspořádat setkání, jehož hlavním tématem bude kopřiva, přišel Karol Kurzysz. „Tématem našeho povídání, po němž proběhl mini workshop, bylo zpracování kopřivového vlákna k textilním účelům – od pravěku až po 20. století. Z kopřivového lýka se dříve vyráběly a dodnes se vyrábějí pytle, provázky, šňůrky, textilie, sukně či košile. Nejrozšířenější jsou ovšem paličkové krajky,“ sdělil etnograf Václav Michalička z příborské pobočky Muzea Novojičínska.

Druhá část setkání v prostorách zmodernizované hasičské zbrojnice v Písku byla zaměřena na praktické zpracování kopřivového lýka. „Dnes už se kopřivové vlákno ve velkém nezpracovává, byť existuje velké množství patentů. V Německu je výzkumný program, který běží už řadu let. Kopřiva je drahá na zpracování, a tudíž není na trhu běžně dostupná. Na trhu je převážně k dostání kopřivový textil z kopřivy čínské nebo himalájské, které patří do čeledi kopřivovitých,“ vysvětlil etnograf.

Václav Michalička je autorem knihy s názvem Kopřiva – plevel, který šatil.

Komentáře