REGION Ti, kdo mají svůj les, nákup stromků neřeší. Vždycky se najde něco na probírku. Gustav Kaleta z Návsí si do kopce nad Kostkov chodí pro vánoční stromeček rok co rok.
„Sem tam vezmu z lesa od manželky, sem tam ze svého, aby to bylo spravedlivé. Loni nás tam dokonce fotila kamera na stromě, když jsme řezali. Všimli jsme si jí, až bylo hotovo,“ říká Kaleta.
Dodává, že se raději hned ptal na úřadě, zda se nějak nezměnil zákon a stromek si ze svého majetku může vzít. Úředník ho uklidnil, že kamery jsou tam proti zlodějům, kteří kradou stromky ve velkém, a ne proti vlastníkům.
Co dělat, když kupujeme a koupíme stromek?
Ohledně toho, jaký strom je nejlepší a jak se o něj starat, aby brzo neopadal, se lidé často dohadují. Jedni tvrdí, že nejlepší je jedle nebo borovice, druhý, že kavkazká jedle z dánských plantáží je super, ale nevoní, třetí radí smrk ze Sibiře.
Většina však zůstává stejně u klasického smrku nejen kvůli vůni, ale i ceně. Navíc platí, že český stromek mívá několik týdnů k dobru oproti dovezenému z ciziny. Přece jen dálka je dálka.
Rad jsme posbírali několik. Ideální je ten, který není uřezaný dlouho před svátky. Když si ho člověk přinese domů, měl by ho pomalu zvykat na teplo.
Takže nejlépe, aby stál venku nebo na balkóně a den před zdobením to vzít na pár hodin přes sklep, chodbu a až nakonec do vyhřátého pokoje. Strom tak nedostane teplotní šok.
Další doporučují, v závislosti na počasí, i venku strom postavit do vody a přidat trochu glycerínu, kdyby náhodou bylo pod nulou, ať voda nezamrzne.
V pokoji je pak ideální stojan s nádobou na vodu. Dřevina si vezme litr, klidně i dva za týden. Když ji k tomu „potěšíte“ občasným orosením větví, budete si jí užívat hodně dlouho.
Před samotným ponořením kmene do vody je dobré uříznout asi dvoucentimetrový špalík. Odstraní se tak zasmolená vrstva, aby stromek mohl vodu lépe přijmout.
Při koupi dávejte pozor na to, aby jehličí mělo jasné barvy, rozhodně neberte stromky předem zabalené.
Jana