Kde, kdy a jak používat reflexní prvky? Policisté vám poradí

TŘINEC Vidíme se? Tak zní název dopravně-preventivní akce Policie ČR zaměřené na cyklisty a chodce, která bude dva týdny probíhat na různých místech v našem regionu. Začala včera odpoledne v Třinci.

Organizátorem kampaně „Vidíme se“ zaměřené na nemotorizované účastníky silničního provozu v obcích i mimo ně je Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje. „Cyklistům i chodcům budeme rozdávat různé reflexní materiály a také jim poradíme, jak je za snížené viditelnosti správně používat, aby se nestali obětmi dopravních nehod. Jednotlivé akce probíhají buď časně ráno, nebo v pozdních dopoledních hodinách,“ poinformovala frýdecko-místecká tisková mluvčí policie Karolína Bělunková.

U přechodu pro chodce na Jablunkovské ulici v Třinci včera trojice policistů hodinu oslovovala náhodné kolemjdoucí a zajímala se, zda používají reflexní prvky. Kladně odpověděla zhruba polovina oslovených. Reflexní materiály sice u sebe měli, ale většinou ale na batohu či kabelce, což je podle strážců zákona špatně. „Pokud chodec vstoupí na přechod, řidič ho neuvidí. Reflexní materiál musí být umístěný tak, aby byl dobře vidět. Pokud chodec jde po levé straně po krajnici, musí ho mít umístěný na pravé ruce, tedy co nejblíže ke středu vozovky,“ vysvětlila Bělunková.

Na chodníku v obci reflexní prvek ze zákona povinný není, přesto výrazně zlepšuje viditelnost chodce a přispívá k omezení kolizí. Za snížené viditelnosti ho chodec na sobě musí mít, pokud jde po krajnici a nachází se mimo obec, kde navíc není veřejné osvětlení. V případě, že žádný nemá, hrozí mu pokuta do výše dvou a půl tisíce korun.

Roman

Komentáře