VENDRYNĚ Virus nevirus, setí obilí nepočká. Ještě že to zemědělci stihli před týdnem, kdy bylo opravdu jarní počasí a ne sníh za oknem, jak je tomu dneska.
V sobotu na poli u Vendryně pod Jahodnou bylo rušno. Na pole připravené pro setí najela technika zemědělské společnosti Agricoop. Moderní traktor řady vx1170 s návěsným secím strojem se od samého rána pustil do osevu patnáctihektarového pole. Když parťák traktoristy manipuloval s nakládačem a přesypával osivo, do řeči s traktoristou Bohdanem se dal fotograf Pavel Schauer.
Proč sejete právě dnes?
Seje se, když neprší. A také zima byla příhodná v tom, že nebylo tolik mrazu a tak není půda promrzlá. Celkově i počasí je průměrově ve vyšších hodnotách a tak jsme vyrazili o nějaký ten týden do pole dříve než obvykle.
Dnes jsou zemědělské stroje daleko ve vyšším levelu než za mých mladých let. Kdysi se secí stroje nasýpaly ručně i ze sedmdesátikilových pytlů.
To máte pravdu. Dnes používám takový šikovný univerzál, který má vpředu nože, které půdu rozkypří. Za noži jsou disky, které dělají drážky a do nich se vede osivo. Za disky jsou zase menší disky, které zaseté obilí přihrnou. Tím odpadá potřeba více lidí na obsluhu secích strojů, které se dříve za traktorem tahaly.
Kolik osiva se do toho stroje vejde?
Až jedna tuna. Dneska tam máme oves.
A na jak velkou plochu to stačí?
Tak to záleží jaké osivo se seje a jaký výnos se plánuje. Tady na to pole je stanoveno 200 kg na hektar, takže ta tuna vyjde tak zhruba na pět hektarů. Při setí se musí počítat i s tím, že se dosévají úvratě, což jsou okraje pole na kratších nebo šikmějších stranách. Počítá se i s tolerancí pro předpokládané ztráty, neboť jak je vidno, ptáci teď mají hody.
Text a foto: Pavel Schauer