Jablunkov bude mít svou semínkovnu

JABLUNKOV O čem se minulý rok jen mluvilo, stane se skutečností. V Jablunkově otevřou 20. února v 16 hodin semínkovnu. „Vyklíčí“ v JACKi.

Lidé budou moci mezi sebou sdílet osivo ze svých zahrádek. Semínkoven je zatím v republice přes čtyřicet. Nejčastěji jsou v knihovnách, ale své místo našly také v kavárnách, komunitních zahradách, informačních centrech nebo ve školách.

Projekt – Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej – vznikl na podporu svobodného sdílení osiva, semínkaření a přírodního zahradničení. Pěstování vlastních semínek šetří lidem kapsu a přináší radost i relaxaci na zahradě.

„Semínkovna funguje v podstatě jako knihovna, kde si ale místo knih lidé půjčují osivo,“ popisuje Klára Hrdá, iniciátorka projektu a dodává, „každý si může vybrat to, které se mu líbí, a po sklizni jej přinést zpět do semínkovny a nabídnout ostatním.

Semínkovny jsou svobodným, ekonomickým i ekologickým gestem a zároveň návratem k praktikám našich předků.“ S myšlenkou, aby projekt měl své místo i na Jablunkovsku, přišel student ekologie Jan Michalik z Písku.

Sdílení osiva funguje na základě vzájemné důvěry. Osivo vkládané do semínkovny musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Sdílet by se nemělo osivo hybridní s označením F1, osivo rostlin invazivních či chráněných autorskými právy, například GMO.

Při slavnostním otevření je připravený bohatý kulturní program i přednáška Janka Michalika a projekce filmu.

Celá staletí bylo lidstvo závislé na umění semenaření, tedy sklízení, výběru a zachovaní osiva z jedné sezony na druhou. Drobní zemědělci uchovávali své vlastní osivo z rostlin, které si sami vypěstovali, z takových, které byly nejlépe adaptovány na místní podmínky. Množství lokálních variet bylo neskutečné. Každý kraj měl svou jedinečnou paletu odrůd, které dobře plodily a netrpěly chorobami.

S produkcí hybridních odrůd adaptovaných na různé choroby či ekologické podmínky, kdy byli zemědělci vyzváni, aby osivo odebírali pouze od těchto producentů certifikovaného osiva, aby se zabránilo šíření rostlinných chorob a vzrostla produktivita, došlo k rapidnímu poklesu rozmanitosti v nabízených odrůdách jednotlivých plodin.

Časem většina zemědělců přestala semenařit a znalosti o samoprodukci osiva se vytratily.

Jana

Komentáře