TŘINEC Na dvacátém místě jsou v aktuálním pořadí nejlepších hokejových týmů z Evropy třinečtí Oceláři.

Tým kouče Václava Varadi, který po osmi letech ovládl českou extraligu, v žebříčku francouzského serveru passionhockey.com, jenž každoročně zveřejňuje 250 nejlepších evropských hokejových klubů, předběhly tři české celky, a sice 11. Plzeň, 14. Brno a 18. Liberec.

O pořadí nerozhodují jen výsledky v základní části a play off domácích soutěžích, v úvahu jsou brány i výsledky klubů v mezinárodních soutěžích, třeba v Lize mistrů či Kontinentálním poháru.

Indiáni z Plzně sice brali v domácí extralize bronz, umístění v žebříčku evropských klubů ale zohledňuje jejich jízdu v Lize mistrů, v níž došli až do semifinále. Oproti loňskému roku si polepšili o jednu příčku a jsou jedenáctí.

Druhým nejlepším českým celkem je čtrnáctá Kometa Brno, která vévodila českým klubům v předešlém ročníku, kdy byla šestá.

Osmnáctá pozice patří poraženému extraligovému finalistovi z Liberce, až o dvě místa pod ním jsou aktuální držitelé Masarykova poháru z Třince. Ocelářům uškodilo, že na prosincovém Spenglerově poháru v Davosu prohráli všechny tři duely.

V elitní stovce evropských týmů chybějí pouze dva účastníci posledního ročníku české extraligy – sestupující Chomutov (105.) a Pardubice (109). Kladenským Rytířům Jaromíra Jágra, kteří Piráty mezi tuzemskou elitou nahradí, patří 121. místo. O šest příček výše je jediný český účastník mezinárodní EBEL Znojmo.

Žebříčku už od roku 2005/2006 kralují ruské celky, stejně je tomu i letos. Dvouleté kralování Petrohradu nyní ukončilo moskevské CSKA, které v dubnu poprvé vyhrálo Gagarinův pohár.

Petrohrad spadl na druhou pozici, ta třetí patří finskému vicemistrovi Kärpätu Oulu. Až čtvrté místo obsadila Frölunda, přestože triumfovala nejen ve švédské nejvyšší soutěži, ale i v Lize mistrů.