MOSTY U JABLUNKOVA Gorolské turistické informační centrum po koronavirusové anabázi zahájilo počátkem června svou činnost a otevřelo se široké veřejnosti. A to hned dvěma výstavami – modelů dřevěnek a beskydským folklorem na fotografiích.
V Goticu si hosté mohou nyní prohlédnout fotografie třineckého fotografa Marcela Kunze, člena třineckého fotoklubu STEEL, jež se fotografii věnuje téměř čtyřicet let a nyní vystavuje snímky pod názvem Beskydský folklor.
Jedná se o fotografie z několika posledních ročníků festivalů Na pomezí, Slezských dnů nebo známého Gorola. Taktéž se tu objevují snímky z dění na Třinecku. Mezi nimi nechybí reportáž z dne MayDay nebo Country session. – Věnuji se lidem. Ti mě zajímají nejvíce. Když jsem šel s fotoklubem na fotografický plenér fotit krajinky, tak jsem stejně domů nepřinesl nic jiného než nafocené mé kolegy, jak pobíhají kolem různých pokroucených stromů a skalisek. Příroda je sice hezká, ale mě zaujali právě oni – přiznává Kunz.
Druhou nyní zpřístupněnou výstavou jsou modely lidové architektury, poloroubených a roubených domů, roubených chalup či kostelů. Jejich autorem je Bohdan Gallat pocházející ze Štenberka a svou výstavu pojmenoval Valašské roubenky na dlani.
Modely tvoří převážně ze smrkového dřeva v poměru 1:30. Jeho cílem je zachytit zanikající architekturu, která byla kdysi tak typickou pro horské, ale nížinné oblasti. – Svými modely mohu napomáhat i hendikepovaným lidem, kteří špatně vidí nebo jsou zcela bez zraku, neboť modely si mohou osahat – vysvětluje Gallat. Nutno dodat, že modely mají reálné tvary, šindele, vyřezávané krovy, různá schodiště či věžičky, takže i lidé se zrakovým postižením si mohou udělat obrázek o tom, jak taková roubenka opravdu vypadá.
Obě výstavy jsou v mosteckém GOTICu k zhlédnutí do 10. července
Text a foto: Pavel Zubek, Foto: BM (3)