Doba zabijaček: Čuníka z chlívku nebo z Polska?

REGION Zabijačka. V regionu se ještě najde pár nadšenců, kterým to chrochtá v chlívku, ale tradice, při které se sejdou blízcí i sousedé, se pomalu vytrácí. Spíše si lidé v posledních letech zvykli vozit prasata z Polska.

Můžete si ho z Polska vůbec přivézt legálně? Žijeme v příhraničí a fakt, že máme doma od sousedů máslo, vejce, dveře, koše, pleny, je naprosto běžný. Jak je to ale se zvířaty?

Čuníci zpoza hranice bývali levnější a mnozí polští hospodáři nejen že je chovají podomácku, ale navíc je rodině přivezli, zabili, udělali výrobky, prostě vše v jednom a za dobrou cenu.

V tomto směru však došlo ke změnám v polské legislativě, mj. každé prase starší 30 dnů totiž musí být evidováno a musí mít známku.

A změny v právních předpisech nesou sebou z jedné strany vyšší ceny prasat, z druhé také některé menší chovatele přinutily k ukončení chovu. Tomuto tématu se ještě budeme věnovat.

Jak se na prase dívají celníci?

Obavy, že vám z vozu čuníka odvlečou celníci a budou to oni, kdo si pochutná na jelitech, je lichá. Pokud bude mít prase všechny doklady, tak se nic neděje.

„K přesunu hospodářského zvířete z/do jiného členského státu EU je potřeba veterinární osvědčení, v případě dovozu z Polska osvědčení vydává polská strana. Před samotnou certifikací ověří nákazovou situaci v místě odeslání,“ vysvětluje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Pokud si plánujete přivézt prase z Polska, Státní veterinární správa doporučuje kontaktovat příslušnou Krajskou veterinární správu, která má přehled jaké země a regiony jsou z nákazového hlediska bezpečné.

Jakmile máte polského pašíka doma, můžete dělat zabijačku. „Ten kdo prase koupí, se stane jeho chovatelem, a zákon chovateli domácí porážku umožňuje,“ vysvětluje Vorlíček.

Prase však můžete porazit přímo u polského hospodáře. A bude to bez jakýchokoliv potvrzení. „Převoz produktů ze zabijačky z polské strany hranice není problém – legislativa neřeší výrobu potravin pro soukromou a domácí spotřebu potravin,“ dodává Vorlíček.

Chovají čuníky už přes 20 let

Rodina Byrtusova z Bukovce na tradici zatím nezanevřela. Prasátko je u nich v chlívku rok co rok už přes dvacet let. Krmí si ho od selete.

Řezník, který jim ho chodí porážet, podotkl, že před lety v době zabijaček byl na rozrhání. Dnes to bere spíše jako sváteční práci.

Lidem se prostě nechce, raději si maso koupí, ať je jaké je. Byrtusovi však na domácí nedají dopustit. Tlačenka, jitrnice, jitrnicové prejty, kroupy, jelita, sekaná, škvarky, zabijačková polévka, to všechno pak mají ke konzumaci na hodně dlouho a navíc vědí, na čem prase vyrostlo.

„Když má člověk nějaký pozemek a může pěstovat brambory, čuník je ideální. Zase tak moc toho nepotřebuje. Z našeho pohledu se nám domácí chov stále vyplatí, a to nemluvíme o kvalitě masa,“ dodávají svorně Byrtusovi.

Halina, Jana

Komentáře