TŘINEC, ČESKÝ TĚŠÍN  Tak jako pravidelně jezdíte s autem na STK, měli byste chodit kontrolovat ledviny. Právě těm patří dnešní světový den. „A jelikož vyšel zrovna na MDŽ, je letos zaměřený hlavně na zdraví žen,“ říká primář dializačního střediska v Třinci a Českém Těšíně Roman Kantor.

Problém je v tom, že ledviny nebolí. Člověk tak těžko pozná, že mu odcházejí. „Není jiná rada, než zdravě žít, hýbat se a chodit na preventivní prohlídky. Nechat si vyšetřit, moč, krev a tlak. Spousta lidí netuší, že má vysoký krevní tlak, který dokáže ledviny zlikvidovat za pár měsíců nebo že má cukrovku, další rizikový faktor pro ledviny,“ dodává Kantor.

Jako potěšující zprávu uvádí, že se hodně transplantuje, a to díky žijícím dárcům. „Počet zemřelých dárců je víceméně konstantní, ale přibývá kamarádů, partnerů a blízkých, kteří se nebojí nemocnému ledvinu darovat. Mnozí pacienti se tak úplně vyhnou chození na dialýzu a čekání na náhradní orgán,“ vysvětluje primář a zmíní, že za to vděčíme vysoké úrovni transplantačních programů v Česku.

Přesto však musejí desítky lidí co druhý den strávit několik hodin na lůžku a vedle stojící přístroj jim nahrazuje nefunkční ledviny. Díky dialýze neboli umělé ledvině mohou ještě chodit po tomto světě.

Ledviny odstraňují z těla odpadní látky jako je močovina, kreatinin a podobně, vylučují přebytečnou vodu a udržují stálost vnitřního prostředí. Na jejich selhání se nejvíc podepisuje právě cukrovka. Poškozuje především drobné cévy. A ledviny jsou nejprokrvenější orgán v těle. Čtyřicet až padesát procent nemocných se selháním ledvin jsou diabetici.

Dialýzu hradí pojišťovny. U nás je jedna z nejhustších sítí dialyzačních center na světě. Za minulého režimu platila určitá omezení. Lidé starší 55 let neměli šanci se na dialýzu dostat a umírali. Od roku 1991 u nás nikdo nezemřel proto, že by mu nebyla poskytnuta dialyzační léčba.

Primář Roman Kantor před deseti lety založil webové stránky ledviny.cz. Kromě poselství, že by lidé neměli zanedbávat prevenci, tam pacienti i jejich příbuzní najdou veškeré informace o nemocích tohoto orgánu.

„Bohužel podle celostátních statistik přichází zhruba 30 procent pacientů „z ulice“. Selhávající ledviny mnohdy neodhalí ani jejich lékaři. Najednou se objeví převodnění, dušní, vykládají, že měsíc špatně jí, mají pokles kondice, trápí je průjmy. Bez pomoci by se brzy dostavila porucha vědomí. Umřeli by na otravu a zadušení,“ konstatuje Kantor.

Na webu se pacienti dočtou, proč třeba musejí dodržovat přísnou dietu. Kdy a proč omezit příjem tekutin. Tělo se vody totiž zbavuje močí, a pacienti se selháním ledvin močí omezeně nebo vůbec. Vodu zadržují a zbavují se jí až pomocí dialýzy.

Mohou tedy při velkém přísunu vody trpět nepříjemnými otoky a hlavně dušností. Někdo přestane po zahájení dialýzy močit hned, u někoho je to postupné.

„Máme tady klienty, kteří i po třech letech močí dva litry, jiný po pár měsících nic. Pacient, který nespolupracuje a dál chodí do hospody na svých několik piv, často přijde s pěti až osmi litry vody v těle. Obrovská zátěž pro organismus. Dále se musí vyhýbat stravě s vysokým obsahem draslíku, jako je ovoce, zelenina, džemy nebo luštěniny. Draslík při vysokých koncentracích způsobuje poruchy srdečního rytmu a ohrožuje funkčnost krevního oběhu. Omezení se týká také soli, která navozuje žízeň a  fosforu,“ poznamená primář.

Dializovaný člověk může klidně cestovat i po světě. „Zajistíme mu dialýzu v místě, kam míří. Třeba i v Japonsku. Péči v cizí zemi pojišťovna uhradí, to není problém, avšak jen do výše platby v naší zemi. Někdy je tam rozdíl, který si musí nemocný vyrovnat sám,“ doplní ještě lékař.

Užitečným nástrojem, který člověku napoví, zda by sám mohl či nemusel patřit do rizikové skupiny, je náš on-line test ledvinovakalkulacka.cz, kde je možné prevenci věnovat pár minut z pohodlí domova.

Když přestanou ledviny fungovat, možnosti umělé ledviny jsou dvě: Hemodialýza, kdy se krev čistí přes přístroj nazývaný dialyzátor v odborném středisku. Nemocný 4–5 hodin pohodlně leží a čeká na dokončení procedury. Pak je tady peritoneální neboli domácí dialýza. Člověk má trvale zavedený katetr do dutiny břišní a napouští si přes něj dialyzační roztok do těla sám. Třetí možností je transplantace, která co do kvality života a pořadí výběru na stojí prvním místě. Náhradní ledvina se neoperuje místo stávající nefunkční, ale do třísla, aby byla blíže močovému měchýři.

Jana

Foto: Pixabay.com

Komentáře