REGION Co nejmíň používat brzdu a plyn, to radí odborníci řidičům ve chvíli, kdy napadne sníh. A určitě stojí za zvážení, zda si nevyzkoušet školu smyku.
„V zimě je nutné počítat s tím, že zhruba týden trvá, než si člověk na jízdu na sněhu zvykne,“ říká učitel autoškoly v Jablunkově Radomír Rojčík.
Dodává, že ABS není samospásné. „V tomto období neustále připomínám manželce i dceři, nebrzdit, nepřidávat, pomalu se rozjídět, jinak vůz začne podkluzovat,“ uvádí Rojčík.
To stejné platí, pokud je řidič nucený zastavit na náledí a potřebuje se rozjet.
Další věc, která může hodně ovlivnit bezpečnost za volantem, jsou pneumatiky. Nejde jen o přezutí na zimní, ale i o jejich stáří.
Někteří lidé vyjíždějí v zimním období jen občas. I když gumy tím pádem nemají sjeté, přesto materiál stárne a tvrdne. A tvrdá pneumatika se na sněhu a ledu nepřilepí.
„Například ve smyku bude každé auto reagovat jinak, myslím tím novější se spoustou vymožeností ve srovnání se starou škodovkou. Tady bych doporučoval absolvovat školu smyku,“ poznamená ještě Rojčík.
Základ – správně sedět a držet volant
Že může člověku škola smyku jednou zachránit život, o tom není pochyb. „Reagujete v krizové situaci správně? To hlavně u vás prověříme,“ zmiňuje ředitel centra bezpečné jízdy v Ostravě Vladimír Darda.
Podle něj žádný skvělý řidič z nebe nespadne. „Začínáme zdánlivě obyčejnými radami. Jak v autě správě sedět a držet volant. To je základ, který je však málokomu vlastní, ale jedině díky němu se pak dají zvládnout krizové okamžiky,“ popisuje Darda.
Muž vykládá, že spousta absolventů školy smyku se vrací na další trénik, protože zjistí, že to není žádná legrace. Mnozí přijdou i poděkovat.
„Děláme tyto kurzy i pro policii a hasiče. Často pak slýcháme třeba od policistů, že už jsou v brandži deset let, ale toto je první kurz, který jim něco dal,“ podotkne Darda.
Jelikož se blíží Vánoce, pokud dumáte nad zážitkovým dárkem, škola smyku je jednou z možností. Na rozdíl od letu balónem může někoho z blízkých ušetřit ošklivé nehody.
Jana