Cestování s handicapem

NÁVSÍ Knihovna v Návsí v pátek uspořádala cestovatelskou přednášku, která zavedla návštěvníky do Země vycházejícího slunce. Přednášejícími byli manželé Jiří a Alena Márovi, kteří jsou nadšení cestovatelé a také autoři cestopisů.

Jiří Mára je autorem dvaceti cestopisných knih a dokumentárních filmů z různých koutů světa.  Přednášejí o svých zážitcích, krásách navštívených míst a odlišnostech kultur.

„Pro nás je cestování práce i koníček. Kromě knížek tvoříme dokumentární filmy a spolupracujeme s televizí i rozhlasem,“ uvedl Jiří Mára.

Proč začali cestovat?

„Chtěli jsme naplnit cestovatelské sny našeho syna, a tak mu zpříjemnit jeho nelehkou cestu životem. Jirka se stal prvním českým vozíčkářem, který procestoval nejvzdálenější zemi na světě – Nový Zéland. Navštívíli jsme Ekvádor, vyzkoušeli jsme, jak se žije v Amazonské džungli a na tajuplných Galapágách. Procestovali jsme Japonsko, Island a Grónsko, Afriku.  Necestujeme kvůli slávě, ale vlastním příkladem chceme dokázat, že zdravotním hendikepem život nekončí a také motivovat ostatní vozíčkáře v boji za naplnění vlastních snů. Pevně věříme, že dokázat se dá úplně všechno,“ vysvětlil Mára.

Manželé Márovi poutavě vyprávěli o své cestě do Japonska. Návštěvníci měli možnost nahlédnout do života japonské rodiny. Díky pestré projekci navštívit tajemné chrámy, překrásné zahrady, neklidné sopečné oblasti i nespoutané vodopády a mnoho dalšího. Japonské písně zazpívala Beata Kantor. Cestovatelé navštívili více než 50 zemí po celém světe.

„Naším cílem je poznat ze země všechno zajímavé. Snažíme se bydlet přímo u místních lidí, cestovat po přírodě i městech. Věnujeme se věcem, které jsou pro danou zemi typické,“ vysvětlil Mára.

Foto: Lucie Brychcyová

 

Komentáře