JABLUNKOV, NÁVSÍ Zatoulaní nebo vyhození psi už nebudou dlouhé měsíce zapomenutí čekat v neútulné záchytné stanici v Návsí. Město se dohodlo na spolupráci s organizací Čtyřlístek pro hafany.
Jak uvedl starosta Jiří Hamrozi, na radnici se společně setkal se správcem záchytných kotců Janem Macoszkem, velitelem policie Pavlem Kufou a předsedkyní Čtyřlísku Danou Bílkovou.
Před tímto setkáním bývali psi v záchytných kotcích dlouhé měsíce. Největší mínus pro ně znamenalo, že o tom, že tam jsou, se skoro nikde nevědělo. Proto byla šance na umístění do nového domova mizerná.
Výsledek schůzky však znamená pro psí bezdomovce naději. „Zhruba dva tři týdny budou nalezenci v záchytné stanici a pokud se o ně nepřihlásí původní vlastník, odveze si je Čtyřlístek k sobě,“ sdělil Hamrozi.
Dodal, že organizace se postará o jejich kastraci a bude jim aktivně na sociálních sítích i webech hledat nový domov. Díky tomu, že si prověří, jací psi jsou, zda se hodí do bytu, na zahradu, k dětem a podobně, je tím pádem může směřovat do správných rukou.
„Město bude Čtyřlístku platit za každého psa poplatek. Nejde o žádnou horentní sumu, sotva pokryje stravu. Kde jsou náklady na veterinu a veškerou ostatní péči,“ zmínil starosta s tím, že zástupci spolku budou navíc i jednou týdně jezdit psy z kotců venčit.
Problém – okolní obce odmítly čipovat
Starosta Hamrozi ještě doplnil, že spolupráce se Čtyřlístkem se bude týkat pouze psů nalezených na katastru Jablunkova, kde je městská policie může odchytávat.
„Strážníky nemůžeme posílat do jiných obcí, protože kdyby došlo k nějakému úrazu, třeba pokousání, nastal by legislativní problém. Největší mínus vidím v tom, že okolní obce se k nám nepřipojily a odmítly nechat psy čipovat. Jablunkov to má nově ve vyhlášce,“ řekl Hamrozi.
Na to upozorňoval před časem i velitel Kufa. „Čipování v Jablunkově bude mít smysl jedině tehdy, když se k němu připojí okolní obce. Spousta zatoulaných psů totiž do města zavítá právě z vesnic,“ podotkl.
Ač právě na vesnicích je situace ohledně volně pobíhajících psů, zvláště kolem silnic, nejhorší, starostové nejsou přesvědčeni, že by jim čipování vyřešilo problém a nepřistoupili na návrh.
Jak to bylo se štěnětem, které jste sdíleli
Před 14 dny se díky obrovskému počtu sdílení našeho článku o nalezeném štěněti v Radvanově, které putovalo v mrazu do záchytných kotců v Návsí, do druhého dne našel jeho majitel. Hovořili jsme s ním.
„Pejsek se jmenuje Ťapka a jsou mu tři měsíce. Dostali jsme ho od sousedky. Pobývá v naší zimní zahradě, ale když sousedka vypustí ven fenu, pustíme i my jeho. Pořád si spolu hrají a jeho matka ho stále ještě po psím způsobu učí,“ popisuje Zdeněk Vavrečka z Písku.
Dodává, že štěně se od feny venku nikdy nehnulo ani na krok, prostě neměli obavy, že by někam uteklo.
Tak tomu bylo i v den, kdy Ťapka zmizel. „Byl jsem zrovna pryč. Rodina mi pak hlásila, že najednou nebyl a nikde ho nenašli. Pak mi sousedka přiběhla oznámit, že je na fotografii na Gorolwebu. Ihned jsme pro něj vyrazili,“ vykládá Vavrečka.
Záhadou však zůstává, jak se tříměsíční štěně z Písku z lokality ve směru na Bahenec, mohlo ocitnout v Radvanově, kde ho objevila dvě děvčata.
„My se myslíme, že ho někdo prostě přibral do auta. Bydlíme vedle cesty na Bahenec. Možná si myslel, že jde o čistokrevnou border kolii a až doma zjistil, že si přivezl křížence a tak ho vypustil a nebo mu prostě Ťapka utekl. Jinak si to vysvětlit neumím,“ poznamenal ještě majitel psa.
Čtyřlístek pro hafany, z.s.
Spolek Čtyřlístek pro hafany, z.s. vznikl za účelem pomáhat zvířatům v nouzi, především týraným, opuštěným, starým a nemocným pejskům. Všichni zachráněni svěřenci žijí v domácnostech členů spolku a dalších dobrovolníků.
Mají i základní domácí azyl v rodinném domě v Albrechticích, který se v současnosti rozšiřuje a upravuje tak, aby mohl přijímat ještě více hafanů. Azyl je pro veřejnost otevřen a můžete se kdykoliv přijet podívat, jak se o hafany starají.
Jana