JABLUNKOV V Muzeu Bible je možno zhlédnout naprosto jedinečnou výstavu. K vidění tam jsou Mistrovské repliky Českých korunovačních klenotů. Výstava potrvá až do 30. ledna. Otevřeno je denně kromě 23., 24. a 31. prosince. Pro velký zájem je vhodné využít rezervační systém.

„Jedná se o putovní výstavu, která putuje zhruba 7 let po celé České a Slovenské republice. Jsme moc rádi, že se podařilo tuto výstavu dostat právě tady do našeho regionu. Je to výsledek tříletého snažení. Tato výstava je mistrovská proto, že tyto repliky jsou opravdu propracované do maximálních detailů. Výroba byla velmi náročná, velmi složitá. Hodnota vystavených replik činí téměř deset milionů korun,“ prozradil během slavnostní vernisáže ředitel Muzea Bible v Jablunkově Petr Hamrozi.

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. O Českých korunovačních klenotech se v ČR učí každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za cca 5 let a návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik.

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů, které je možno obdivovat v Jablunkově, je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři, Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II.

„Rozhodli jsme se proto připravit jedinečnou putovní výstavu „České korunovační klenoty na dosah“, která návštěvníkům umožní tento unikátní poklad do detailu poznat a zároveň si i bez jakéhokoliv rušení prohlédnout jejich mistrovské repliky,“ dodal Hamrozi.

Návštěvníci mohou tedy obdivovat Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II.

K zajímavým exponátům patří také ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další.

Celou výstavu doplní některé jedinečné exponáty Muzea Bible v Jablunkově.

Výstavu lze navštívit každý den od 8 do 18 hodin, vyjma 23., 24. a 31. prosince.

 

Komentáře