Trvá sbírka starých kol pro Afriku

TŘINEC, ČESKÝ TĚŠÍN Již popáté v rámci projektu Kolo pro Afriku můžete v Třinci darovat bicykly pro dobrou věc, v sousedním v Českém Těšíně podruhé. Bicykl je totiž na černém kontinentu stále pro mnohé jedinou možností, jak se dostat do práce nebo do kilometry vzdálené školy.

V Třinci kolo zde odevzdat do pátku 20. května 2022, a to v  areálu STARS. – Stejně jako loni probíhá sbírka na oploceném prostranství u koupaliště naproti stadionu. Kola lze odevzdat každý pracovní den mezi 9 a 12 hodinou – uvedla ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová.  V Českém Těšíně probíhá sbírka podruhé – v areálu společnosti Trianon v ul. Na Horkách od 8 do 14 hodiny každý pracovní den a rovněž do 20. května.

Projekt Kola pro Afriku podporuje skupina SMOLO, která pro sbírky vždy zdarma zapůjčí přepravní kontejnery a výtěžek bezplatně převeze do centrálního skladu organizace v Ostravě-Koblově.

Jako odpadová skupina klademe důraz na společenskou odpovědnost a ekologii, zapojujeme se do projektů pro dobrou věc. Tuto sbírku podporujeme od samého začátku. Takto jsme již pomohli nejen prodloužit život více než tisícovce kol, ale také zjednodušit život lidem v jedné z nejchudších zemí světa, v západoafrické Gambii – řekl Lukáš Bojko, jednatel odpadářské firmy SMOLO CZ.

Loni se v Třinci a Českém Těšíně vybralo dohromady 289 bicyklů. Lidé vozili nebo nosili kola hodně staré, novější, dětské, dámské i pánské, horáky i silniční. Darovali také malá kola pro předškoláky, dětské sedačky na kola nebo helmy. Tyto dary Charita použije pro potřebné maminky v Třinci. Loni i předloni se do sbírky zapojil také Magistrát města Třince, který daroval kola ze „ztrát a nálezů“, pro které se nikdo po několik let nepřihlásil.

Bicykl je na černém kontinentu stále pro mnohé jedinou možností, jak se dostat do práce nebo do kilometry vzdálené školy. Škola to je vzdělání, svoboda finanční i lidská, vyhlídka na lepší život. Gambie, kam kola z Česka po kompletaci a opravě putují, je zaostalý zemědělský stát, nejmenší rozlohou na africkém kontinentu. Jde o úzkou nížinu, kde nejvyšší „hora“ má 53 metrů. Cesty jsou však prašné, plné výmolů a nerovností. Proto se i tam o kola starají místní opraváři kol, které společnost Kola pro Afriku vzdělává a přináší jim práci přímo v Gambii.

Ilustrační foto: Pixabay

 

Komentáře