JABLUNKOV, TŘINEC Když se středoškolák odborné školy dobře učí a je šikovný, může si přijít na několik desítek tisíc korun za jeden školní rok. A mít rovněž garanci práce po ukončení studia. Stipendijní programy, které fungují jak v krajských, tak v některých soukromých středních odborných školách přinášejí ovoce – zájem deváťáků o učňovské i maturitní obory neustále roste.
Moravskoslezský kraj stipendia, které mají zvýšit zájem o vybrané obory u absolventů základních škol a také motivovat středoškoláky k lepšímu prospěchu a zodpovědnějšímu přístupu ke vzdělávání, vyplácí už od školního roku 2017/2018. Tehdy se jednalo o 3,1 milionu korun. V tom letošním pro stipendia počítá s částkou 13 milionů korun, stejně jako v příštím školním roce.
– Pozitivní výsledky stipendijního programu jsou více než zřejmé. Oproti školnímu roku 2016/2017, kdy stipendia nebyla, se počty nově přijatých žáků každoročně zvyšují v průměru o 25 procent – uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny. Jeho slova potvrzuje i ředitel Střední školy Jablunkov Roman Szotkowski. – Ano, zájem o studium na naší škole se zvyšuje, a týká se všech oborů. Největší je pak o opraváře zemědělských strojů v případě učňovských oborů, u těch maturitních pak vede doprava a logistika.
Jak fungují stipendia na střední odborné v Jablunkově
Odborná škola v Jablunkově je školou krajskou a do krajského stipendijního programu byla zařazená v letošním školním roce. Stipendium, které studenti vybraných oborů mohou získat se skládá ze dvou složek – motivační (řádná školní docházka a žádné kázeňské přestupky) a prospěchové, která v případě učňovských oborů je podmíněná známkou z odborného výcviku (nejhorší 2). Za první pololetí letošního školního roku, i přes covidová opatření tedy studium online, škola na stipendiích vyplatila 389 100 korun a na stipendium dosáhli 104 žáci z vybraných oborů (například studenti IT oboru do krajského stipendijního programu nejsou zahrnuti)
– V případě složky motivační si student může přijít až na 700 korun měsíčně. Prospěchová složka stipendia se vyplácí pololetně. Studenti s vyznamenáním mohou počítat s pěti tisíci korunami. Ti, jež dosáhli prospěchu do 2,4, a těch jsme v prvním pololetí měli nejvíce, pak dostali 3 tisíce. Kdo pouze prospěl, dostal tisícovku. Sečteno za jeden školní rok žák z vyznamenáním, který do školy řádně chodil, si může přijít na 17 tisíc korun. Pokud připočteme k tomu zhruba dva tisíce měsíčně za praxi, které žák, pokud je šikovný, dostává od podniku, ve kterém praxi má a další dva tisíce za to, že se s danou firmou dohodne na budoucím pracovním poměru, studenti zejména 2. a 3. ročníků si během školního roku mohou přijít na opravdu slušné peníze – uvedl ředitel školy Roman Szotkowski.
Jak fungují stipendia na středí odborné v Třinci