CHOTĚBUZ Revitalizace Archeoparku v Chotěbuzi po téměř dvou letech dospěla ke zdárnému konci. Rekonstrukce dřevěných palisád, obranné věže a komorových slovanských hradeb si vyžádala zhruba 450 kubíků dřeva.
Na místě slovanského sídliště z období datovaného do 8. až do 11. století pracovali tesaři a stavaři třinecké firmy Beskydská stavební. – Na dílo jsme použili zhruba 450 kubíků dřeva z oblasti valašských Beskyd, především modřínu a jedle, tyto dřeviny mají vyšší přirozenou trvanlivost. S ohledem na konstrukční řešení stanovené projektovou dokumentací byly dřevostavby provedeny novodobými postupy, včetně navržených tesařských spojů – uvedl stavbyvedoucí Ivan Stryja. Zároveň dodal, že realizaci komplikoval probíhající souběžně průzkum Archeologického ústavu Akademie věd České republiky z Brna, přesto stavaři dokončili zakázku v termínu.
Archeologická lokalita v Chotěbuzi-Podoboře je jednou z nejvýznamnějších pravěkých a raně středověkých památek Těšínska. Akropole se návštěvníkům Archeoparku zpřístupní opět v sobotu během akce pro veřejnost. Na programu, který potrvá od 9 do 17 hod. jsou mimo jiné ukázky ze života na hradisku včetně módní přehlídky z období osídlení hradiště.
Foto: Archeopark Chotěbuz