Kostel v Návsí bude slavit

NÁVSÍ Zděný kostel v Návsí oslaví 15. srpna přesně 200 let od slavnostního posvěcení. Slavit bude rovněž pěvecký sbor, a to 120 let své existence.

Bohužel, kvůli koronavirovým omezením hlavní část oslav 200 let od slavnostního posvěcení kostela bude přesunuta na příští rok. Nicméně slavit se letos bude. Oslavy začnou bohoslužbou v neděli 16. srpna. Odpoledne je plánován přesun na Kostelíky, tedy na místo tajných setkání evangelíků v době protireformace. V den oslav se rovněž naskytne všem zájemcům možnost prohlédnout si kostel, který nedávno prošel rekonstrukcí. (Zveme do fotogalerie pod článkem.)

V příštím roce je pak v plánu program pro širokou veřejnost – fotbalový turnaj, program pro děti a mládež, večer pak koncert.

Trocha historie:

Stavba zděného kostela započala v roce 1817. Jednolodní stavba je vystavěna v empírovém stylu. Vděční obyvatelé Návsí pro uchování památky svého dobrodince, knížete Alberta Kazimíra Sasko-těšínského, jenž stavbu povolil a zároveň daroval téměř všechen potřebný stavební materiál, nechal umístili nad kostelním vchodem kamennou desku s nápisem: „Poznajcie prawdę a prawda was wyswobodzi. Jan VIII.32“

V roce 1849 získal sbor povolení k výstavbě kostelní věže a zavěšení zvonů. Jubilejním oslavám 100. výročí vzniku sboru předcházela oprava kostela a koupě věžních hodin, současně byly pořízeny i nové varhany z dílny Riegera v Jägerndorfu. Dne 11. srpna 1916, jen několik dní před 125. výročím sboru, byly kostelní zvony zabaveny a přetaveny pro válečné účely.

V období působnosti pastora Karola Krzywoně bylo v roce 1930 v kostele zavedeno elektrické osvětlení. V roce 1936 u příležitosti blížícího se 150. výročí založení sboru presbyterstvo schválilo zakoupení tří bronzových zvonů u firmy Rudolfa Pernera v Suché Vrbné u Českých Budějovic. Během 2. světové války byly dva ze tří zvonů zkonfiskovány pro válečné účely. Až do roku 1990 zůstal jenom jeden, nejmenší.

Loni, 7. října, začala rozsáhlá rekonstrukce kostela. Po odstranění dřevěné podlahy přišly ke slovu krumpáče, sbíječky, lopaty,kolečka a ruce dobrovolníků. Během 10 dnů se podařilo vyvézt více než 150 tun zeminy, odstranit podloží do hloubky 50 cm.

Byly odstraněny staré omítky sakristie, a následně i stará výmalba kostela až do výše prvního podlaží a nanesená nová omítka a výmalba. Byly také opraveny trhliny ve stropě a zrekonstruován nápis na stropě kostela, který je dominantou klenby. Také byla provedena elektrifikace kostela, nové zvučení a zakoupen projektor. Položením nové vápencové dlažby a následně i modřínové podlahy o tloušťce 45 mm získal náveský chrám novou tvář. Současně byly opraveny stávající lavice.

Foto: Lucie Brychcyová

 

 

Komentáře