TŘINEC Biskupství ostravsko-opavské získalo poslední potřebný dokument ke stavebnímu povolení a obnově nejstarší třinecké památky už nic nebrání. V současné době montáž kostela probíhá v Hošťálkové na Vsetínsku, v sídle dodavatele stavby. Po získání stavebního povolení bude kostel rozebrán, převezen do Gutů a opět smontován.
Malebný dřevěný kostel Božího Těla z roku 1563 byl pro Třinec nejstarší historickou památkou. Byl také národní kulturní památkou. Lehl popelem v srpnu 2017, kdy jej úmyslně zapálila trojice mladíků (odnesli si tresty ve výši 3,5, osm a devět let).
Požár způsobil na mobiliáři církevní památky škodu téměř 6,7 milionu korun. Škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Historická škoda je však nevyčíslitelná. Za peníze z pojistky a také díky veřejné sbírce pořádané městem Třinec mohla vzniknout replika kostela.
Investor stavby – Biskupství ostravsko-opavské – však mělo problémy se zajištěním souhlasného závazného stanoviska hasičů, nezbytného pro vydání stavebního povolení. Otázka, kterou obě strany musely vyřešit zněla: Musí být požární signalizace nového dřevěného kostela napojena přímo na hasiče, nebo stačí na bezpečnostní agenturu? Velmi jednoduše řečeno – hasiči argumentovali, že musí, neboť hlášení přes bezpečnostní agenturu může způsobit časovou prodlevu a tím i příjezd hasičů k případnému požáru. Biskupství zase poukazovalo, že by zabezpečení přes hasiče přišlo měsíčně na téměř 7,5 tisíce korun, zatímco stejně spolehlivé a nepřetržité zabezpečení přes agenturu stojí jen 700 korun. Nakonec biskupství poslední nezbytný dokument k vydání stavebního povolení získalo.
– Povolení ke stavbě kostelíku vydá stavební úřad Magistrátu města Třince nejpozději do konce dubna – sdělila primátorka Třince Věra Palkovská. A to znamená, že stavba kostela v Gutech by mohla začít už v květnu.
Replika kostela Božího Těla vznikla v tesařské dílně Antonína Papšíka v Hošťálkové na Vsetínsku. Jako stavebnice se rozloží, převeze a sestaví přímo v Gutech. Současně s přípravou dřevěných konstrukcí kostela byla zadána také výroba čtyř nových zvonů, které vyrábí zvonařská firma Jana Felczyńskeho sídlící v polském městě Przemyśl a která již dodávala dva zvony pro původní kostel v Gutech.