V Třinci budou zachraňovat stromy před jmelím

TŘINEC Šíření jmelí se v posledních letech stává závažným problémem a jeho výskyt v Moravskoslezském kraji a konkrétně na Třinecku lze podle odborníků označit jako kalamitní. Proto Třinec spojil síly s Třineckými železárnami a rozhodl se postupovat v boji proti této poloparazitické rostlině na celém území města společně.

Vůli spolupracovat potvrdily obě strany memorandem, které schválili v úterý 18. února na svém  zasedání třinečtí zastupitelé. Kromě každoročních arboristických prací, v rámci kterých je jmelí částečně odstraňováno, a prvních pokusů s postřiky, chce město přistoupit k radikálnějšímu řešení této složité problematiky. „Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi nákladné operace, v boji proti jmelí by nám mohly pomoci dotace. V současné době si necháváme zpracovat projektovou dokumentaci, v rámci které bude u vytipovaných stromů navržen optimální způsob jejich ošetření,“ vysvětlila primátorka Třince Věra Palkovská.

Nejpoužívanějším způsobem v boji proti jmelí je jeho mechanické odstraňování. „Jedná se však pouze o dočasné řešení, protože se jmelí na ošetřených stromech objeví ve velmi krátkém časovém úseku znovu. Tato metoda je vhodná hlavně pro málo napadené stromy a pro případy, kde jmelí roste pouze na menších větvích. U významněji napadených stromů se v současné době začínají používat speciální postřiky. Jedná se o novou metodu, jejíž výsledky se zatím jeví poměrně slibně, avšak i tato metoda má své úskalí a pouze čas ukáže její účinnost. Stromům, u kterých je jmelím napadena většina koruny, není možno pomoci a je nutné je pokácet,“ doplnila Halina Lisztwan z odboru životního prostředí a zemědělství třinecké radnice.

Komentáře