TŘINEC Ve venkovní galerii Werk u Muzea Třineckých železáren a města Třince před pár dny proběhlo nevšední řezbářské sympozium s mezinárodní účastí, jehož aktéry byli mladí umělci z ČR, Slovenska a Polska.
Iniciátorkou prvního ročníku řezbářského setkání s názvem Krása ve dřevě ukrytá je místní řezbářka Agata Valaliková. „Pro muže řezbáře je v regionu akcí více, pro nás ženy a mládež není nic. Proto jsem se rozhodla uspořádat tuto akci a věřím, že byla pro veřejnost zajímavá,“ vysvětlila Agata Valaliková. „Chtěli jsme široké veřejnosti ukázat, že i ženy a mládež dokážou ze dřeva vytvořit nádherná umělecká díla. Chce prostřednictvím této akce také popularizovat řezbářské umění, navázat na historickou tradici našeho regionu a navrátit dřevořezbu do povědomí obyvatel,“ dodala.
Tématy dřevořezeb, které účastnice plenéru umělecky zpracovávaly, byly Tradice našeho regionu a Třinecký betlém. Během šesti dní vdechly řezbářky dřevu duši a pod rukama jim vznikly opravdové umělecké skvosty. Některé z nich ozdobí i veřejný prostor v Třinci.
„Už se těšíme, že některé sochy najdou své místo příští rok před budovou magistrátu. V rámci zvýšení bezpečnosti chodců chystáme rekonstrukci celého prostranství včetně parkoviště a měl byl tu vzniknout i malý parčík, kam chceme několik soch umístit,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská, která v rámci slavnostního vyvrcholení řezbářského plenéru předala účastníkům dřevěné pamětní plakety.
Akce se zúčastnily Kamila Břenková, Agata Valaliková, Jana Firouzi a Romana Krestynová, Ludmila Škerková, Arian Firouzi, Sára Prášková a jedenáctiletý Pavel Vrcula, Polsko reprezentovaly Anna Zielińska a Natasza Sobczak a ze Slovenska dorazila Alena Mrekajová.
Díky sympoziu žen a mládeže se Třinec zapsal i do České knihy rekordů. Agentura Dobrý den z Pelhřimova zaregistrovala Třinec jako místo, kde se sešel největší počet žen vyřezávajících dřevěné sochy motorovou pilou.
Řezbářské sympozium finančně podpořilo i statutární město Třinec.
SSz