Klášter: Poklona za obrovský kus práce i bez uprchlíků a granátu

Objevila se i udírna, o které nikdo nevěděl. Opraví se a bude sloužit.

JABLUNKOV Obrovský kus práce za tak krátkou dobu je vidět uvnitř kláštera. Možná až k neuvěření vzhledem k tomu, jaké komplikace a změny přináší odkrývání minulosti. Mezitím budovu jednou obstoupili policisté kvůli uprchlíkům a podruhé v ní úřadovali pyrotechnici.

Procházím objekt až na půdu s Petrem Hamrozim, předsedou třineckého spolku I4U, který od města v květnu zchátralý klášter získal. Zdi jsou oklepané až na cihly. Lidem, kteří to dělají ručně, se prý už o tom i zdá. Pod nimi se objevilo tolik nečekaného, že se původní plány musejí měnit.

Falešné stěny, zazděná okna i dveře, podlaha, která se prohýbá. „Je to docela kovbojka. Stále narážíme na nové věci, o kterých není nikde ani zmínka,“ říká Hamrozi. Jen pro představu, podlahová plocha památné budovy činí 2 000 metrů čtverečních.

V květnu letošního roku jablunkovští zastupitelé zvedli ruku pro smlouvu, v níž stojí, že starý klášter prodávají spolku I4U v podstatě za korunu.

Stojíme hned u vchodu vedle místnosti s krásnými klenbami. Je cítit, že vlhko tu pracuje na plné obrátky. Jak se s ním poperete?

Kopeme podlahy a místo nich přijdou speciální odvětrávané. Jak na to, nám poradili asi jedni z nejlepších odborníků na historické objekty u nás. Říká se tomu elektroosmóza. Podlahou povedou dráty, které se spojí a budou vlhko tlačit dolů.

Vlhko utne osmóza.

Vidím, že na světlo vykoukly nad obyčejnými socialistickými okny původní oblouky.

Ano, na to všechno se přišlo až po sundání omítek. V projektu je navržených sedmnáct druhů oken, díky tomu, co jsme odkryli, jich nakonec budou jen tři druhy a nebude to takový cirkus. Budeme to cihlu po cihle vyřezávat a dozdíme to. Jsem vděčný za zedníky, kteří si rádi hrají.

Pomáháte někdy?

Když si potřebuji odpočinout od administrativy, ano. Beru to jako relaxaci. Třeba řežu dřevo něco nosím.

U prostoru, kde zástupci města před časem plánovali knihovnu a archiv, protože se skládal ze tří místností, by se asi nestačili divit?

Teď je z toho jedna obří síň. Ty stěny byly totiž falešné. Jen jsme se pustili do práce, začaly se viklat a hrozilo, že se zřítí. Sundali jsme je a vznikl nám tak krásný výstavní prostor. Rozhodli jsme se proto, že sál, kde se nyní nachází Muzeum Bible, zůstane pro pořádání koncertů a akcí a ostatní se přesune sem.

Tady byly tři místnosti. Původně pro knihovnu a archiv. Falešné zdi se málem samy zřítily.

Krásná místnost, přímo k rozjímání, co tu bude?

Přitom tu bylo skladiště a samé kóje. Když jsme ji vyčistili, objevili jsme udírnu. Rádi ji obnovíme. Ještě neumím říct, co v které konkrétní místnosti bude. Chceme si prohlédnout staré fotky a tak trochu i podle nich se rozhodnout, až rekonstrukce skončí.

Hovořil jste o tom, že se někde propadl strop. Není to zrovna bezpečná práce?

Odkrýváme různé výklenky, nalézáme dřevěné stropy se slámou, a jejich stav je žalostný. Bude třeba sundat střechu, a prověřit, kde je co prohnilé. V jednom místě se dlažba propadá. Pojďte se podívat na půdu. Tady je zrovna to místo, kde se to sype. Kluci i řemeslníci, kteří se tu pohybují, vědí, kde si dávat pozor a jsou zabezpečeni.

Na půdě je vidět, kde se strop propadá.

Stojíme na půdě, kde také tábořili bezdomovci.

Ano, přímo pod střechou a dřevěnými trámy měli ohniště. Ještě je na dřevě vidět, jak je spálené. Bylo jen otázkou času, kdy vzplane. Bývalí „nájemci“ velkou měrou objekt zaneřádili. Odvezli jsme desítky nákladních aut odpadu a všeho možného.

Ohniště bezdomovců pod střechou.

Využijete nějak i půdu?

Určitě, nabízí nám krásnou výstavní plochu.

Nebude těch výstavních ploch v malém Jablunkově moc? Za čas se na muzeum přebuduje bývalý knížecí dům.

Nemyslím si. Každý projekt má úplně jinou cílovou skupinu. Muzeum na rohu náměstí bude zaměřené regionálně, kdežto u nás celosvětově. Propagace Muzea Bible už běží v různých částech zeměkoule, chceme sem dostat lidi ze všech koutů světa. A obsáhnout všechno, co se týká křesťanství, Bible, osobností s tím spojených, vyžaduje obrovský prostor. Plánujeme i besedy, vzdělávání, prostě víme, že nám bude klášter malý.

Popište dva sice napínavé, ale rozhodně ne příjemné zážitky.

Někdo z obyvatel Jablunkova anonymně zavolal na policii, že zaměstnáváme bežence. Přijeli a obstoupili celý klášter. Šok, pro ty, co tu pracují. Začalo prověřování, kdo jsme, proč tu jsme, kontrola dokladů. Samozřejmě žádné uprchlíky ani pochybení neodhalili.

Dřevěné stropy, sláma, je nutné zjistit, kde to trouchniví.

A za druhé?

Našli jsme věc, která vypadala jako granát. Neriskovali jsme a zavolali pyrotechniky. I když se ukázalo, že se nejedná o zbraň, byli rádi, že jsme jim dali vědět. Člověk nikdy neví.

V klášteře zůstal ještě jeden nájemník? Bude se stěhovat?

Odmítá odejít i přesto, že od města dostal několik nabídek na byt. Trochu se bojíme, protože má odpojený proud a svítí i topí si svíčkami. Věc padla na bedra právníkům a soudu, není jiná možnost.

Přijdou se Jablunkované podívat, jak pracujete?

Ano, chodí. Hodně lidé z úřadu nejen vedení, ale z různých odborů. Jsem rád průvodcem. Těší mě, že i ti, kteří zprvu byli proti prodeji a nefandili nám, změnili svůj postoj. Dokonce přicházejí s konkrétními návrhy, na koho se obrátit, s radou, pomáhají.

A co pověstná tajná chodba?

Odkrýváme chodby, které vedou, kdo ví kam. Podle průzkumu z roku 1980 tady mají být katakomby. Hovořilo se o cestě, která vedla do kostela, ale kostelem se nazývala i klášterní kaple. Musela by být hodně hluboko. Necháme se překvapit.

Kam asi vede?

Kdyby si město klášter nechalo a chtělo samo opravit, asi by šlo o nekonečný příběh. Vzhledem k tomu, co už teď víte, že?

Kdyby se objekt přestavěl na office park, netuším, zda by se naplnil. Kdyby na byty, vyžadoval by mnohem náročnější rekonstrukci. Více příček, více sociálek, více rozvodů a tak dále. Město to má navíc složitější ohledně pracovníků. Firmy musí vybrat ve výběrovém řízení, spoustu papírování kolem, neustálé změny v projektu, protože nikdo ani projektant netuší, co je za zdí, za omítkou, pod podlahou.

Na kolik by to asi vyšlo?

Odhadem na 50, 60 milionů korun. Při 10 – 12 bytech by jeden stál pět milionů korun. Kdo si ho koupí za tuto sumu. V případě komerčního nájmu by člověk musel za 2+1 byt hradit 15 tisíc měsíčně, aby se to městu alespoň za třicet let vrátilo. My a naši partneři víme, že se nám to nikdy nevrátí. S tím jsme do toho šli.

Pár objevů už jste měli při venkovních pracích v létě.

Při odvodňovacích pracích a odkrytí nánosů hlíny jsme objevili historické nádvoří. Kamennou podlahu – takzvané kočičí hlavy, studnu, žlaby. Na jedné straně euforie na druhé komplikace a nemalé náklady navíc.

Jana

Komentáře