JABLUNKOV Kdy a kudy prchat, když se škola ocitne v nebezpečí, co si počít, když do třídy vejde člověk s nožem v ruce, jak poskytnout první pomoc? Jablunkovští hasiči přišli s nápadem, jak zdokonalit záchranný bezpečnostní systém hlavně na školách.
Připravili projekt, díky kterému se nejen zvýší povědomí o tom, jak se chovat v rizikových situacích, ale školy a organizace získají kromě výcviku i materiální výbavu – pomůcky jako jsou terénní lékárničky, či speciální učebnu. Nebude chybět ani branný závod a dětský den se záchrannou službou.
Kvůli tomuto projektu vznikla bezpečnostní skupina, která oslovila rodiče, školy, organizace, aby zjistila, jaká je všeobecná znalost první pomoci a zvládání rizikových okamžiků.
„Mnoho z nás hasičů má děti ve školách a školkách a tak jsme přemýšleli, vzhledem k tomu, co se děje ve světě a vlastně se stalo i u nás, jak dalece jsou tam v bezpečí,“ podotkl velitel jablunkovských hasičů David Sadowski.
Výsledek dotazníkového šetření moc povzbuzující nebyl. Proto se pro školy i organizace připravil speciální zdravotnický kurz a zároveň výcvik, jak se zvládat emočně vypjaté situace. V každém zařízení tak bude jeden učitel – koordinátor bezpečnosti.
„Dále i my budeme předávat spolu s policisty zkušenosti, co například dělat do příjezdu záchranky, co si počít s násilníkem, jestli zasáhnout nebo vyčkávat, jak reagovat a koordinovat záchranu, když začne hořet,“ vysvětlil Sadowski.
Dodal, že pro děti jsou připravené soutěže a pomůcky, které poslouží ve výuce.
Jana