BUKOVEC Není to žádná legrace, když má na svět přijít tele. Zvlášť v noci. V tu chvíli majitelé točí čísla sousedů a prosí o pomoc.

V tomto případě oprávněně, protože šlo o pořádného macka a pět chlapů dostalo u porodu pěkně zabrat. Jak pak podotkli, chtělo to alespoň ještě další čtvery silné ruce. Ty se však o půlnoci shánějí těžce. Podívejte se, jak takové telení vypadá.

V hlavní roli Josef Sikora z Bukovce, který už přivedl na svět podle svých slov okolo tří stovek telat. Jak se takovému člověku, který funguje jako porodní bába pro dobytek říká, na to jsme nepřišli. Ale s nadsázkou by se mohl nazývat „otelovač“ nebo gynekolog pro hospodářská zvířata. Muž nejdříve zkušeně rukou zjistil, jak to uvnitř dobytčete vypadá, zda je tele ve správné poloze.
Vzápětí povytahoval blány, do kterých bylo ještě tele po odtečení plodové vody zamotané.
Krávy jsou zvědavé, všechno ostatní osazenstvo chtělo vidět, co se to jejich kolegyni děje.
Pak mu nasadil uvnitř na hrudní končetiny porodní provázky. Jejich druhé konce přivázal ke kolíku.
Každý z „porodních asistentů“ se chopil kolíku a zaznělo: „Táhneme.“ Tahá se střídavě, tedy nejdříve tah jedné končetiny, tah druhé končetiny a na šikmo, čili ve směru k podlaze stání.
Jelikož matka je mléčného plemene a byla připuštěna býkem masného plemene, býček byl statný, a tak šel ven velmi těžce. Mužům naskákaly na obličejích žíly od vynaloženého úsilí. Prostě by se jim ještě dva porodníci k dobru hodili.
Nejdříve vykoukly nohy.
…za pár vteřin hlava.
… a když se trika propotila, konečně na zem vyklouzlo i tele. U této krávy se jednalo už o šestý porod. Pokaždé to byl býček.

Majitelé teleti ošetřili pupeční a vytřeli je slámou do sucha.
Hned nato ho dostala do péče dojnice, aby ho jazykem pečlivě promasírovala a mohlo se postavit. Dlouho tam však nepobude.
Přestěhuje se do druhého rohu chléva a budese krmit oddojeným mlezivem. Jelikož se jedná o dojnici, tele by samo všechno mlezivo nevypilo. Proto se musí kráva dojit. A stejně jako se oslavuje narozené dítě, zapít rodina Sikorova musela i býčka.

„Někdy to bývá komplikované. Jednou jsme táhli a táhli marně. Došlo to tak daleko, že se teleti utrhla noha a zůstalo vevnitř. Když nastane obtížný porod, snaha je hlavně zachránit krávu. Tehdy se to bohužel nepovedlo,“ vzpomínal Sikora s tím, že ve vážných situacích nezbývá, než povolat veterináře.

Stane se, že kráva porodí sama ve chlévě nebo i na pastvě. Ale častěji telení vyžaduje asistenci lidí. „Jednou jsem přišel do chléva a tele už bylo na světě. Měl jsem radost, že je v pořádku, prohlížel jsem ho a tu na mě zpoza rohu vykoukla druhá hlava, jako by říkala – já jsem tady taky. Dojnici se tehdy podařilo samotné porodit dvojčata,“ zmínil „otelovač“ Sikora.

Jana

Komentáře